İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ARALIK 2014

GÜNEY AKIM PROJESİ’NİN İPTAL EDİLDİĞİ AÇIKLANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Aralık 2014 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye ile Rusya arasındaki 5’incisi düzenlenen Üst Düzey İşbirliği Konseyi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katılan Putin, Türkiye ile ilişkiler ve Güney Akım Projesi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Putin, Avrupa Komisyonu’nun tavrı nedeniyle Güney Akım Projesi’ne devam etmeyeceklerini açıkladı ve Bulgaristan’dan onay alınmadığı sürece Karadeniz’in altından bir doğalgaz boru hattı inşa edilemeyeceğini belirtti. Güney Akım Konsorsiyumu’nda yer alan Fransız, Alman ve İtalyan şirketlerinin bu durumdan zarar gördüğünü dile getiren Putin, Kuzey Akım Projesi sayesinde bugün Almanya’nın doğalgaza en ucuz fiyatlarla erişebildiğini hatırlattı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Komisyon’un Güney Akım Projesi’nin hayata geçirilebileceği görüşünde olduğunu belirterek, topun artık Rusya’nın sahasında olduğunu söyledi. Juncker hâlihazırda boru hattının inşasına başlayan Bulgaristan’ın, Rusya tarafından tehdit edilemeyeceğini dile getirdi. Bulgaristan Başbakanı Bojko Borisov ise Rusya’nın projenin iptaline ilişkin resmi bir yazı göndermediğini ve ülkesinin projenin hayata geçirilmesi konusunda istekli olduğunu dile getirdi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, Rusya'nın Güney Akım'ı durdurma kararını değerlendirdi ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin Avrupa için çok hayati bir önemi olduğunu vurguladı. Georgieva Komisyon’un, bu kararın sonuçlarını ve üye ülkeler arasındaki bağlantılara nasıl hız verilebileceğini yakından incelediğini söyledi.


Bilindiği gibi Güney Akım Projesi, Rus doğalgazını Ukrayna'yı by-pass ederek Karadeniz'in altından Bulgaristan'a, oradan da Avrupa'nın geri kalanına ulaştırmak üzere tasarlanmıştı. Ancak Avrupa Komisyonu'nun, Rusya ile yaptığı ikili anlaşmaların AB rekabet kurallarına uymadığını açıklaması üzerine Bulgaristan projeyi askıya almıştı.

Putin, Türkiye resmi ziyareti sırasında, Güney Akım yerine Karadeniz’in altından geçerek Türkiye-Yunanistan sınırına Rus doğalgazını taşıyacak yeni bir boru hattı üzerinde çalışıldığını söyledi. Gazprom ile Botaş’ın imzaladığı mutabakata göre, yapılacak boru hattının kapasitesi 63 milyar metreküp (bcm) olarak belirlendi. Bunun 14 bcm’si, yani Batı Hattı aracılığıyla tedarik edilmekte olan hacimle eşit miktarda doğalgaz, Türkiye’deki tüketiciler için ayrılırken, yaklaşık 50 bcm’sinin Türkiye-Yunanistan sınırına aktarılması öngörülüyor. Putin ayrıca ziyareti sırasında Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı doğalgazın fiyatında yüzde 6 oranında indirim yapılacağını açıkladı. Konuyla ilgili bir başka açıklama da Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’tan geldi. Novak, Türkiye'ye verilen doğalgaz fiyatında ilk aşamada yüzde 6 indirim, sonrasında ise yüzde 15 oranında indirim yapacaklarını söyledi.