İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ARALIK 2014

UKRAYNA’DA AB SİVİL GÜVENLİK SEKTÖRÜ REFORMU DANIŞMA MİSYONU KURULDU

AB Dışişleri Bakanları tarafından alınan kararla Ukrayna’da kurulması planlanan AB Sivil Güvenlik Sektörü Reformu Danışma Misyonu (EUAM Ukraine) 1 Aralık’ta resmi olarak yürürlüğe koyuldu. Danışma Misyonu’nun adli kolluk ve hukukun üstünlüğü konuları dâhil olmak üzere, sivil güvenlik sektör reformu alanında Ukraynalı makamlara destek olması öngörülüyor. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin tarafından imzalanan Misyon Statüsü Anlaşması’nın (SOMA) Ukrayna Meclisi tarafından onaylanmasından sonra Danışma Misyonu’nun faaliyete geçmesi bekleniyor.

Federica Mogherini yeni kurulan Danışma Misyonu’na ilişkin yaptığı konuşmada, AB’li uzmanların Ukrayna sivil güvenlik kurumlarına demokratik kontrol altında faaliyet göstermeleri için yardımcı olacağını belirtti. Mogherini aynı zamanda, Ortaklık Anlaşması ve Misyon Statüsü Anlaşması’nın, etkin bir reform sürecine yönelik ortak çabaların bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Yaşanan gelişmelere paralel olarak Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Rusya’ya Ukrayna krizinin çözümünde ilk adımı atması için çağrıda bulundu. Uygulanan yaptırımlarla birlikte Rus rublesinin ve borsanın değer kaybetmesinin Rusya için Ukrayna ile ilişkilerini düzeltmesi yolunda bir işaret olduğunu belirten Hahn, AB’nin ve Avrupa Komisyonu’nun bu konuda tutumlarını değiştirmemesi gerektiğinin altını çizdi. Ukrayna’da uygulanacak reformlar ve somut sonuçlar için bir yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Hahn, aynı zamanda Ukrayna’ya ayrılan yardım paketinin bu hafta içinde Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Birliğinden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici tarafından açıklanacağını duyurdu.