İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ARALIK 2014

TOBB BAŞKANI AVUSTURYA EKONOMİ ODASI’NDAN “ALTIN ÖDÜL” ALDI

Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Altın Ödülü, Viyana’da Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Julius Raab Salonu’nda düzenlenen törenle, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na verildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu ödülü almaktan gurur duyduğunu söylerken, Avusturya’nın Türkiye’nin en yakın yatırım ortaklarından birisi olduğunu hatırlattı. AB ile ABD arasındaki TTYO görüşmelerine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de bu anlaşmanın içerisinde olmasını istediklerini belirtti ve Avusturya iş dünyasından bu sürece ilişkin destek istedi.

Türk Girişimcilerinin Avusturya’daki başarı hikâyelerinin de, ortak gurur kaynağı olduğunu bildiren TOBB Başkanı, ikili ticaret hacminin ancak 3 milyar dolar seviyesinde olmasını, yeterli görmediğini anlattı. “Bu rakam bizim ortak potansiyelimizi yansıtmıyor” diyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de büyük bir iç pazara sahip olduğunu ve bölge ülkelerine açılım yapmak için önemli bir merkez olduğunu belirterek, “Türkiye, bu açılardan, Avusturyalı firmalar için, ticaret ve yatırım anlamında çok cazip bir ülke” diye konuştu.

Anadolu’daki girişimcilerin, Avrupa ile daha fazla ticaret yapmak istediğini ancak, karayolu taşımacılığının buna yeterli gelmediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu “Bu noktada, Avusturyalı dostlarımdan da, taşımacılığın önündeki engellerin kaldırılması konusunda destek bekliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığını 1 Aralık 2014 itibariyle devraldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, B-20 Türkiye Başkanlığı görevini de kendisinin yürüteceğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “2015 yılı içinde dünyanın en güçlü 20 ekonomisinin devlet başkanlarını, ekonomi yönetimlerinin başındaki isimleri, iş dünyasına yön veren isimleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarını Türkiye’de ağırlayacağız. Bir yıl içinde 100 farklı toplantıyı organize edeceğiz. Bu 20 ülkenin öncelikli gündemi, tek bir noktada toplanıyor: Önümüzdeki süreçte daha fazla işbirliğini nasıl sağlarız? Bu kapsamda, 15 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştireceğimiz B-20 kick-off toplantısında Avusturyalı muhataplarımızı aramızda görmekten memnuniyet duyacağım. Amacımız küresel büyümeyi hızlandırmak, daha fazla istihdam sağlamak” dedi.