İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ARALIK 2014

İNGİLTERE BAŞBAKANI DAVID CAMERON’IN TÜRKİYE ZİYARETİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, 9-10 Aralık 2014 tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmelerde, ikili ilişkiler, Türkiye-AB üyelik müzakereleri, Suriye ve Irak’taki durum başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Başbakan Prof. Dr. Davutoğlu, Cameron ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs’ta barış görüşmelerinin bir an önce başlaması konusunda mevkidaşı ile hemfikir olduklarını belirtti. Kıbrıs’taki garantör ülkelerden ikisi olarak barış görüşmelerinin ortak çabalar doğrultusunda gerçekleşmesi gerektiğini belirten taraflar, Ada ile ilgili sorunların iki taraf arasında yürütülecek müzakereler aracılığıyla çözülmesinin önemini vurguladı. 2010 yılında göreve geldikten sonra AB ülkeleri dışında ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptığını hatırlatan Cameron, “Türkiye’siz bir AB güçlü değil, zayıf olacaktır” dedi.

İki liderin görüşmesinin bir diğer önemli gündem maddesini IŞİD oluşturdu. Başbakan Davutoğlu, istihbaratta işbirliğini ve teröre karşı mücadele kararlılığını sürdürme konusunda Cameron ile ortak görüşte olduklarını belirtti. Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta veya Ukrayna’da yabancı savaşçı görmek istemediğinin altını çizen Davutoğlu, yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı Cameron’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği bu ziyaretin, Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmesi bekleniyor. İngiltere son yıllarda Türkiye’nin toplam ihracat sıralamasında Almanya ve Irak’ın ardından üçüncü sırada geliyor.