İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ARALIK 2014

LİTVANYA CUMHURBAŞKANI GRYBAUSKAITE VE İTALYA BAŞBAKANI RENZİ’NİN TÜRKİYE ZİYARETLERİ

8 Aralık 2014 tarihinde Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve 11-12 Aralık 2014 tarihlerinde İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler, uluslararası kriz bölgelerine olan ulusal yaklaşımlar ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı. Ortak basın toplantısında, ziyaretin iki ülke arasındaki güçlü bağların göstergesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya ve diğer Baltık ülkeleriyle olan yakın ilişkilerin olumlu seviyede devam etmesinden memnun olduğunu dile getirdi.

Litvanya’nın, Türkiye’nin AB’ye üyeliğine verdiği desteği önemsediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2013 yılında 600 milyon dolara ulaştığını ve bunu 1 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Taraflar iki NATO üyesi olarak, Kırım konusundaki mesajların ortak zeminde şekillendirilmesini önemsediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Grybauskaite ayrıca Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini vurguladı ve müzakere sürecinin Litvanya Hükümeti tarafından yakından takip edildiğini kaydetti.

Ziyaret sırasında “Avrupa Bütünleşmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ile ekonomi ve ticaret konusunda kurumsal yapının oluşturulması adına iki ülkenin Ekonomi Bakanlığı tarafından “Ekonomik ve Ticaret Ortak Komisyonu Kurulmasına İlişkin Bildiri” imzalandı.

11-12 Aralık 2014 tarihlerinde, İtalyan Başbakanı Matteo Renzi’nin Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette ise AB-Türkiye ilişkileri, Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı ile uluslararası ve bölgesel konular ele alındı. İtalya’yı müttefik olarak nitelendiren Davutoğlu, uluslararası kriz dönemlerinde birlikte hareket edilebileceklerine inandığını ifade etti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerde, Türkiye’nin dördüncü ticaret ortağı konumundaki İtalya ile olan ticaret hacminin 20 milyar dolara yakınlaştığını belirten Başbakan Davutoğlu, Milano Expo buluşmasında bir araya gelme sözü verildiğini açıkladı.

Türkiye-AB ilişkileri kapsamında, İtalya’nın Türkiye’ye verdiği desteği önemsediklerini kaydeden Başbakan Davutoğlu, özellikle son dönemde gündemde olan “Ekonomik ve Parasal Politika” faslı konusunda İtalya’nın verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başbakan Davutoğlu, olumsuz şartlara rağmen, AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir seçenek olmaya devam edeceğini kaydetti. AB ve Türkiye’nin birbirine bağlı olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, Türkiye ekonomisinin AB ekonomisinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, G-20 ülkelerinin, mevcut olan küresel ekonomik durgunluk döneminde yeni bir ortamın yaratılmasına vesile olmaları gerektiğini ve bu bağlamda Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı’nın kalkınma ve küresel ticaret hacimlerinin artırılmasına ağırlık vereceğini kaydetti. Görüşmelerde ayrıca Türk-İtalyan Üniversitesi’nin kurulması fikrinin gündeme getirileceği açıklandı. Başbakan Renzi Türkiye’deki son ziyaret gününde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte, DEİK ve Confindustria işbirliğinde düzenlenen Türkiye-İtalya İş Formu’na katılarak iş adamlarına hitap etti.