İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ARALIK 2014

AB LİDERLER ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Liderler Zirvesi 18-19 Aralık 2014 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Donald Tusk’un ilk kez AB Konseyi’ne başkanlık ettiği Zirve’de, yeni yatırım planı ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara ilişkin önemli kararlar alındı.

Yatırımların teşvik edilmesi 

Hatırlanacağı üzere AB liderleri, Kasım ayında Avrupa Komisyonu tarafından teklif edilen 315 milyar avro tutarındaki yatırım paketini onaylamıştı.  Plan çerçevesinde, AB bütçesi ve Avrupa Yatırım Bankası (AYB) tarafından fonlanması öngörülen Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’nun (European Fund for Strategic Investments – EFSI) oluşturulması hedefleniyor. EFSI’nin, AB bütçesinden 16 milyar avro, AYB’den ise 5 milyar avro tutarında destek alması planlanıyor. EFSI kapsamında kullanılacak kamuya ait her 1 avro için 15 avroluk yatırım oluşturulması öngörülen plan çerçevesinde, uzun vadeli yatırımlar için 240 milyar avro, KOBİ’ler ve orta düzey sermayeli şirketler için ise 75 milyar avro yatırım sağlanması bekleniyor. 2015-2017 dönemini kapsayan yatırım paketine üye ülkelerin yapacakları katkılara, AB’nin bütçe disiplini denetiminde esneklik tanınacağı belirtildi. Bununla birlikte, AB liderleri ABD ile müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nın (TTIP) 2015 sonuna kadar tamamlanmasına yönelik çağrıda bulundu.

Ukrayna

AB liderleri, Ukrayna’da Kasım ayında gerçekleştirilen seçimler ile yeni hükümetin göreve gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, siyasi ve ekonomik reformlar konusunda Ukrayna’yı desteklediklerini ifade etti. Liderler aynı zamanda Ukrayna ekonomisine yapılacak mali destek hakkında da görüş alışverişinde bulunurken, Rusya’nın komşularına yönelik sürdürdüğü politika ve AB’nin bu konudaki tutumu üzerine görüşlerini paylaştılar.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk yaptığı açıklamada, Rusya’ya karşı yeterli, tutarlı ve birleşik bir AB stratejisi olmadan Ukrayna konusunda uzun vadeli bir çözüm bulunamayacağını vurguladı. Tusk, modern, güvenli ve bağımsız bir Ukrayna’nın bu noktada benimsenecek stratejinin en önemli unsuru olduğunu belirtti.

Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmelerle ilgili kaygı duyduklarını da belirten AB liderleri,  Rusya da dâhil olmak üzere bütün tarafların Minsk Anlaşması'nı eksiksiz uygulamaları çağrısında bulundu.

AB liderleri ayrıca, Kırım ve Sivastopol için yatırım, hizmet ve ticaret üzerindeki yaptırımları artırma kararı aldı.  Bununla birlikte, Kırım'da doğalgaz ve petrol arama ve üretmede kullanılan donanım ve teknolojilerin ihracatı yasaklanırken, ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde teknik danışmanlık, mühendislik, inşaat turizm hizmetleri de yasak kapsamına dâhil edildi.

AB Liderler Zirvesi Sonuç Bildirgesi’ne buradan ulaşabilirsiniz.