İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ARALIK 2014

AVRUPA KOMİSYONU’NUN 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki on iki ay boyunca yerine getirmeyi hedeflediği düzenlemeleri içeren Çalışma Programı, 16 Aralık 2014 tarihinde Strazburg’da, AP’de gerçekleştirilen sunumun ardından kabul edildi. AB çapında değişimi hedefleyen Eylem Planı, istihdam, büyüme ve yatırımlar, vatandaşlık hakları gibi çeşitli alanlarda düzenlemeler öngörüyor.

Komisyon’un yeni bir başlangıç olarak nitelendirdiği 2015 Çalışma Programı, Juncker Komisyonu tarafından AP’ye sunulan Siyasi Yönlendirici İlkeler’le (Political Guidelines) uyumlu yirmi üç yeni önceliği içeriyor. Öte yandan var olan politikaların ve düzenlemelerin de belirlenen hedeflere uyumlu sonuçlar vermesi yönünde çalışmaların hızlandırılması hedefleniyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 2015 Çalışma Programını, açık bir politika sürdürmekle görevlendirilen Komisyon’un, ilk somut uygulaması olarak nitelendiriyor. Öte yandan Juncker, üye ülke vatandaşlarının, büyük ekonomik ve sosyal zorluklara karşı AB’nin daha etkin olmasını beklediğini belirtirken, Çalışma Programı ile birlikte AB’nin büyük meselelerde daha iddialı, küçük meselelerde ise daha makul olacağını ifade etti. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ise AB’nin daha verimli sosyal ve ekolojik standartlara ihtiyaç duyduğunu belirtti ve Çalışma Programı’nın, AB’yi tekrardan çalışır hale getireceğinin altını çizdi.

Avrupa Komisyonu’nun 2015 Çalışma Programı kapsamında üzerinde durmayı planladığı yirmi üç öncelikli alan arasında öne çıkan başlıklar; AB için yeni bir yatırım planı oluşturulması, iddialı bir Dijital Tek Pazar Paketi oluşturulması, Avrupa Enerji Birliği yolunda ilk adımın atılması, daha adil bir vergi sistemi üzerinde çalışılması, göç konusunda yeni bir yol planı hazırlanması, Ekonomik ve Parasal Birliğin derinleştirilmesi, İstikrar ve Büyüme Paktı’nın gözden geçirilmesi olarak sıralanıyor. Komisyon bu öncelikleri, AP ve Konsey’in öne sürdüğü 450 teklifi inceleyerek kararlaştırdı.

Komisyon tarafından on farklı yönlendirici ilke altında sıralanan yirmi üç öncelikli alana buradan ulaşılabilir.