İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ARALIK 2014

2015 İklim Anlaşması için “Lima Çağrısı”

1-14 Aralık 2014 tarihlerinde BM nezdinde yapılan 20’nci Taraflar Konferansı (COP 20) Peru’nun başkenti Lima’da gerçekleştirildi. Bilindiği üzere, uluslararası alanda iklim değişikliği politikalarını üye ülke bazında bağlayıcı kılan tek metin olan Kyoto Protokolü’nün uygulama takvimi 2020 yılında sona erecek. Bu konferans ise, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında imzalanması öngörülen küresel iklim değişikliği anlaşmasının temel hatlarının çizilmesi açısından önem taşıyor. Öngörülen bu anlaşmanın Kyoto Protokolü’nün yerini alması bekleniyor.

 “İklim Eylemi için Lima Çağrısı” (Lima Call For Climate Action) başlığı altında hazırlanan konferans sonuç belgesinin Paris’te gerçekleştirilecek konferansta ele alınması ve anlaşmanın nihai halinin oluşturulması planlanıyor. 103 maddelik “Lima Çağrısı” belgesinde, temel unsurlardan olan “ülke katkılarının” (Intended-Nationally Determined Contributions-INDCs) takvimi, azaltımların nasıl gerçekleştirileceği ve BM tarafından nasıl takip edileceği konusu taslağın 14’üncü ve 13’üncü maddeleri’nde ele alınıyor. Buna göre, tüm taraflar 2015 yılının ilk çeyreğine kadar söz konusu anlaşma için üstlenecekleri azaltım ve diğer hedeflerini BM’ye bildirmekle yükümlü olacaklar. Öte yandan, bu katkıların bildiriminden “hazır olan” ülkelerin yükümlü olabilecekleri belirtiliyor.

Müzakere sürecinde 2010 yılında Cancun konferansında kabul edilen ve gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere iklim değişikliğine uyum çalışmaları kapsamında yardım aktarılmasını planlayan “Yeşil İklim Fonu” (Green Climate Fund) tartışıldı. Cancun sonuçlarına göre, gelişmiş ülkeler 2020 yılından itibaren her yıl kamu bütçelerinden 100 milyar dolar toplamaya karar vermişlerdi, ancak Lima’da bu fon için 10 milyar dolar toplandığı açıklandı.

Konferansın sonuç belgesine buradan ulaşılabilir.