İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 ARALIK-9 OCAK 2015

7’İNCİ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 7’inci Büyükelçiler Konferansı, 5-8 Ocak 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. “Yeni Türkiye: Dış Politikada Süreklilik ve Değişim” temasıyla düzenlenen 7’inci Büyükelçiler Konferansı’nın açış konuşmasını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu açış konuşmasında, konferansta dış politikanın her yönüyle masaya yatırılacağını ve ileriye dönük planların ortak akıl çerçevesinde değerlendirileceğini vurguladı. Türk dış politikası için sürekliliğin ve değişimin birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak sürekliliği teminat altına alan, değişimi öngören, gerçekleştiren ve gerektiğinde yönlendiren bir aktör olarak görev yaptıklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, Türkiye’nin nihai amacının geçmişte olduğu gibi bugün de çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak olduğunu ifade etti. Avrupa kurumlarıyla bütünleşme sürecinin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, Türk kamuoyunun AB üyeliğine dair heyecanının yeniden canlandırılmasına yönelik adımlar attıklarının altını çizdi. Bu doğrultuda Bakan Çavuşoğlu, vize serbestliği diyaloğunu sonuçlandırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini ve tüm çabalarında AB Bakanlığı ile işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Büyükelçiler onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir öğle yemeği veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, 2015 yılının temasların artacağı bir dönem olacağına işaret etti. Erdoğan aynı zamanda Türkiye’nin, etkinliğini ve itibarını dünya genelinde artırırken bir yandan da aktif dış politikanın ekonomiyi, siyaseti ve sosyal yaşamı daha özellikli bir noktaya getirmesi için çalışılacağını belirtti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Büyükelçiler Konferansı’nın üçüncü gününde gerçekleştirdiği konuşmasında, Türkiye’nin stratejik hedefinin AB’ye katılmak olduğunu hatırlattı ve AB üyelik sürecinin bir çağdaşlaşma süreci olduğunu kaydetti. Bakan Bozkır, Türkiye’nin komşu ülkelerindeki tüm krizlere rağmen, ekonomik ve siyasi istikrarını sürdürmesini örnek bir vasıf olarak değerlendirdi.

Konuşmasında Türkiye-AB müzakere sürecine değinen AB Bakanı Bozkır, Kıbrıs meselesi sebebiyle 8 faslın bloke edilmesi ve hiçbir faslın kapatılmaması kararını hatırlattı. Bakan Bozkır, Türkiye’nin söz konusu engellere takılmadan müzakere sürecindeki gerekli reformları yerine getirmekte olduğunu sözlerine ekledi. Bozkır aynı zamanda, Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması ve 17 faslın üzerindeki blokajın kalmasıyla birlikte tüm fasılların birkaç ay içinde açılabileceğini belirtti ve bundan böyle fasıl açmanın Türkiye’nin değil, AB’nin sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

Bilindiği üzere, 2008 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen Büyükelçiler Konferanslarında, Türkiye’nin yurtdışındaki büyükelçileri, bakanlar, kabine üyeleri ve ilgili kurumların temsilcileri bir araya geliyor ve Türk dış politikasına ilişkin önemli konular hakkında görüş alış verişinde bulunuluyor. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da etkinliğin uluslararası boyutunu güçlendirmek için Konferans’a yabancı konuklar davet edildi. Bu çerçevede, Hollanda, Arjantin ve Nijerya Dışişleri Bakanları ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, UNESCO Genel Direktörü ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri, Konferans’ta konuşmalar gerçekleştirdi.