İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 ARALIK-9 OCAK 2015

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: “RUSYA KRİZİ FIRSATA ÇEVRİLEBİLİR”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 24 Aralık 2014 tarihinde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 2014 Geleneksel Ödül Töreni’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Hisarcıklıoğlu,  Rusya’nın Türkiye’den yaptığı tarımsal ürün ithalatındaki gümrük vergisinin düşürülerek, ülkedeki krizin fırsata çevrilebileceğine dikkat çekti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ATSO’nun ödül töreni’nde gerçekleştirdiği  konuşmada, Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı ve turizm gelirlerinin önemli kısmını oluşturan Rusya’da yaşanan devalüasyonla birlikte Rus halkının gelirinin yüzde 50 oranında düştüğünü kaydetti. Söz konusu durumun Türkiye için fırsata çevrilebileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, bunun için Rusya’ya uygulanan tarımsal ihracat vergisinin düşürülmesini istedi. TOBB Başkanı bunun yanında, Türkiye’de tarımsal desteklerin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ekonomide yapısal reformların önemine işaret ederek, yapısal reformların devam etmesi gerektiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, önceki yıllarda yapılan çalışmalarla, Kurumlar Vergisi'nin oldukça düşük seviyelere indiğini ifade etti ve yüzde 20'lere gerileyen Kurumlar Vergisi'ni her gittiği ülkede anlattığını kaydetti.

Üst üste seçimler yaşayan Türkiye'nin son 6 yıldır kişi başı milli gelirde 10 bin doları aşamadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "2015 seçimlerinden sonra Türkiye'de 4 yıl seçim yok, müthiş bir de avantajımız var. 2015-2017 döneminde yaptık yaptık, yapamazsak aşağı doğru ineriz" şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Türkiye'nin 1 Aralık 2014 itibariyle üstlendiği G-20 Dönem Başkanlığı hakkında açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Antalya'nın 2015 yılında G-20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını hatırlattı. Türkiye'nin tarihi boyunca böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, böyle bir fırsatın ilk defa Türkiye'nin ayağına geldiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, G-20 zirvesine, dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderlerinin yanı sıra önde gelen işadamları, yurt dışında yatırım yapan şirket temsilcileri, düşünce kuruluşlarının ve sendikaların temsilcilerinin de geleceğini ifade etti.