İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 ARALIK-9 OCAK 2015

ALMANYA VE AMB ARASINDA YUNANİSTAN KONUSUNDA GÖRÜŞ AYRILIKLARI

AMB Başkanı Mario Draghi 2 Ocak 2015 tarihinde verdiği bir demeçte, Avro Alanı’nda deflasyon riskini önlemek amacıyla devlet tahvilleri alımı gibi yeni adımlar atabileceklerinin sinyallerini verdi. Hatırlanacağı üzere Avro Alanı’nda enflasyon, Kasım 2014 tarihinde yüzde 0,3 seviyesine gerilemişti. Draghi aynı zamanda, siyasetçilere ekonomide gereken reformları gerçekleştirme çağrısında bulundu. Faiz oranlarını hâlihazırda yüzde 0,05 seviyesine kadar düşüren AMB’nin parasal genişlemeye gitmesi ihtimali artıyor.

Öte yandan Almanya, AMB’nin tedbirlerine sıcak bakmadığının sinyallerini verdi.  Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU)  Parlamentodaki Grup Başkan Yardımcısı Michael Fuchs yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Avro Alanı açısından bir tehdit oluşturmadığını ve ülkenin başka bir kurtarma paketine ihtiyacı olmadığını ifade etti. Fuchs aynı zamanda, borç sorunu yaşayan ülkelere fazladan para yardımı yapmak yerine reform yolunda katkı sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bilindiği üzere, ekonomik sorunların devam ettiği Yunanistan’da 25 Ocak 2015 tarihinde erken genel seçimler düzenlenecek. Ülkede yapılan kamuoyu yoklamaları sol eğilimli parti SYRIZA’nın iktidara gelme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. SYRIZA’nın iktidara gelmesi halinde Yunanistan için hazırlanan kurtarma programının şartlarını yeniden müzakere etme sözü veriyor.

Yüksek işsizlik oranı, son beş yılda yüzde 20 oranında daralan ekonomi ve yüksek kamu borcu ile mücadele eden Yunanistan’ın mali açıdan desteklenmesinin ne kadar etkili olacağı ve ülkenin Avro Alanı’ndan çıkmasına ilişkin tartışmalar da sürüyor. Alman hükümetinin, kısaca ‘Grexit’ olarak ifade edilen Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkışını desteklediği iddialarına karşın Alman Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel Yunanistan’ın Avro Alanı içinde kalması gerektiğini belirtti.