İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 ARALIK-9 OCAK 2015

AB’de enerji verimliliğinde yeni dönem başladı

AB’de 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeler ile tüketicilerin yemek pişirirken, kahvelerini yaparken ve internette gezerken enerji tasarrufu yapmalarının ve enerji etiketlemeleri ile internetten satın aldıkları ürünlerin verimlilik oranlarını kıyaslayabilmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Düzenlemeler kapsamında getirilen yeni kurallar şu şekilde sıralanıyor:

-Online satışlarda enerji etiketlemesi zorunluluğu: 2015’e kadar online satışlarda toptancılar sadece ürünün hangi enerji verimliliği sınıfına ait olduğunu belirtmekle yükümlüydüler. Yeni düzenleme ile online satış sırasında ürünlerin enerji etiketlerinin de gösterilmesi zorunlu hale geldi. Örneğin eskiden online satışlarda sadece ‘A enerji sınıfı ürün’ diye belirtilirken artık ürünün A+ ya da A++ olup olmadığı görülebilecek, tüketiciler tarafından kıyaslama daha kolay yapılabilecek.

-Pişirme ürünlerine enerji etiketlemesi: 2015 yılına kadar mutfakta kullanılan pişirme ürünleri içerisinde sadece elektrikli fırınlar enerji etiketi ile satılıyordu. Yeni düzenlemeler ile evlerde kullanılan doğalgazlı fırınlar ve aspiratörler için de enerji etiketlemesi zorunlu hale geldi.

-Ağa bağlı cihazlar için otomatik stand-by: Modem, decoder, alıcı, ağa bağlanan TV, yazıcı gibi cihazların herhangi bir işlem yapılmadığında otomatik olarak stand-by ayarına geçecek şekilde üretilip, piyasaya sürülmesi gerekiyor.

-Kahve makineleri için otomatik stand-by: Yeni kahve makinelerinin belirli bir süre kullanılmadığında otomatik olarak stand-by ayarına geçecek şekilde üretilip satışa sunulması zorunlu hale geldi.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.