İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-18 OCAK 2015

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU`NUN ALMANYA ZİYARETİ

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Fransa’da Charlie Hebdo saldırısını kınamak üzere dünya liderleriyle birlikte “Cumhuriyet Yürüyüşü”ne katıldıktan sonra, 12 Ocak 2015 tarihinde Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri ve terörle mücadele konularının görüşüldüğü ziyarette, iki ülkenin liderleri, Türkiye ve Almanya arasında işbirliğinin artırılacağını belirtti. 

Başbakan Davutoğlu mevkidaşı Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye’nin AB'ye üyeliğinin bir “medeniyetler projesi” olduğunu belirterek, İslam, Hristiyanlık ve Musevilik gibi bütün dinleri bünyesinde barındıran Avrupa kıtasında, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin, kültürler ve dinler arası çatışmaları engelleyeceğini kaydetti. Almanya Şansölyesi Merkel ise Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik çekincelerini korumakla birlikte, Türkiye ile müzakere sürecini desteklemeyi sürdürdüklerinin altını çizdi. Merkel ayrıca, Yargı ve Temel Haklar faslının açılması halinde müzakerelerin derinlikli bir şekilde yürütülebileceğini, ancak fasılların açılması ve müzakerelerin ilerlemesi için asıl belirleyici noktanın Kıbrıs sorunu olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu’nun Almanya ziyaretinde iki lider arasında yapılan görüşmenin ana gündem maddelerinden bir diğeri, Almanya’da son aylarda artan İslam ve göçmen karşıtı söylem ve gösterilerdi. Bilindiği gibi, Almanya’da üç milyonu aşkın Türkiye kökenli kişi yaşıyor ve bu sayı toplam nüfusun yaklaşık yüzde dördünü oluşturuyor. Davutoğlu, Almanya’da artan İslam karşıtı gösterilerin kendilerini kaygılandırdığını belirterek, radikal İslami örgütlerin gerçekleştirdiği şiddet olaylarının yanı sıra, Müslümanlara yönelik şiddet olaylarına da kararlı şekilde tepki gösterilmesi istendi. İslam ile terörün yan yana kullanılmaması çağrısında da bulunan Başbakan Davutoğlu, Müslümanlar’ın mevcudiyetinin Almanya'da ve Avrupa'da asli bir mevcudiyet olduğunun, İslam geleneğinin bütün Avrupa kıtasının bir parçası olduğunun altını çizdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de, İslam’ın Almanya'nın bir parçası olduğunu vurgularken, dinler arası diyaloğun güçlendirilmesi çağrısında bulundu.  Dinler arası barışçıl bir birlikteliğin önemi de, Almanya Şansölyesi Merkel’in konuşmasının ana başlıkları arasında yer aldı. 

İki ülke arasındaki işbirliğinin artırılmasının da gündeme geldiği ziyarette, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluğun, siyasi, ekonomik ve kültürel düzeyde ivme kazanacağı vurgusu yapıldı. Bu kapsamda ziyaretin önemli sonuçlarından biri, Almanya ile Türkiye arasında yüksek düzeyli iş birliği konseyi kurulması kararı oldu. Bilindiği gibi, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olan Almanya ile 2014 yılında gerçekleştirilen ticaretin hacmi otuz sekiz milyar dolar civarında. İki ülke arası ticaret hacminin kısa vadede elli milyar dolara, ardından kademeli olarak yüz milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor. 

Almanya ziyareti sırasında Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine bir röportaj veren Başbakan  Davutoğlu, IŞİD ile Almanya’daki PEDIGA hareketinin Orta Çağ zihniyetine sahip olduğuna ve hareketin Türkler ve Müslümanların yanı sıra, Almanya’nın kendisi için de bir tehdit yarattığına işaret etti.