İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-18 OCAK 2015

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 15 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirdiği Brüksel ziyareti kapsamında bir dizi resmi temaslarda bulundu. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude-Juncker, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile biraraya gelen Davutoğlu ayrıca,  Türkiye Cumhuriyeti AB Daimi Temsilciliği ve Friends of Europe adlı düşünce kuruluşuna ziyarette bulundu.  Başbakan Davutoğlu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin düzenlediği, "Belçika Buluşması" etkinliğine katıldı.

Davutoğlu ve AB Konseyi Başkanı Tusk, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu yaptığı açıklamada öncelikle Tusk'u yeni görevinden dolayı tebrik ederken, Fransız halkına başsağlığı mesajını yineledi.  Davutoğlu ayrıca Avrupa kıtasında PEGIDA gibi, Müslümanları dışlayıcı yaklaşımlar görmek istemediklerini ifade etti. Avrupa'nın çok kültürlü bir kıta olduğunu, böyle olmaya da devam edeceğini belirten Davutoğlu, ifade özgürlüğünün ortak bir değer olduğunu ve bu çerçevede paylaşılan tüm değerlere saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin AB ile barışın ve istikrarın kurulması konusunda aynı düşünceleri ve ortak çıkarları paylaştığını belirtirken, insani kriz durumlarında Türkiye’nin AB üyeliğinin, uluslararası barışın ve istikrarın da omurgasını oluşturan unsurlardan biri olacağını vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, Tusk'a Türkiye'nin AB üyeliği sürecine katkılarından dolayı teşekkür ettiğini belirtirken, ekonomik ve parasal birliğe ilişkin 17’nci faslın açılması gerektiğinin altını çizdi. Görüşmede Gümrük Birliği,  TTYO, vize serbestliği süreci de ele alındı.