İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-18 OCAK 2015

GÜMRÜK BİRLİĞİ, BRÜKSEL’DE ELE ALINDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 9 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirdiği Brüksel temasları kapsamında, Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden  Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile bir araya geldi. Bu görüşmeler sırasında, ikili ticari ilişkileri, Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi ve kapsamının geliştirilmesi gibi konular öncelikli olarak ele alındı. Öte yandan ziyaretler kapsamında AB ve Türkiye’de yaşanan son siyasi gelişmeler ve Türkiye-AB ilişkileri de değerlendirildi.

Bakan Zeybekci, başta TTYO müzakereleri olmak üzere, AB’nin üçüncü ülkelerle yürüttüğü STA müzakerelerine ilişkin Türkiye’nin endişelerini dile getirdi. AB ile STA imzalayan bazı üçüncü ülkelerin, Türkiye ile benzer bir anlaşmayı imzalamaya olumsuz baktıklarını, bu nedenle ticaret sapması yaşandığını belirten Bakan Zeybekci, bugüne kadar AB ile üçüncü ülkeler arasında imzalanan STA’lar sebebiyle ortaya çıkan maliyetlerin büyük ölçüde Türkiye tarafından üstesinden gelindiğini, ancak bunun TTYO için geçerli olamayacağını vurguladı. Komisyon Üyeleri, Türkiye’nin bu endişelerinin AB tarafından göz önüne alınacağını ifade etti.

Taraflar, Gümrük Birliği’nin modernize edilmesi ve kapsamının genişletilmesi konularında da görüş alışverişinde bulundu.  Türkiye’nin, Gümrük Birliği’nin karar mekanizmalarında yer alması da kapsamlı bir şekilde ele alınan konular arasındaydı.

Tüm bunların yanı sıra Bakan Zeybekci, AB’nin 2015-2017 Yatırım Planı kapsamında özellikle enerji alanında yürüteceği projelerde, Türkiye’nin katkı sağlayabileceğini belirtti. Avrupa ve Türkiye iş dünyası arasında üst düzeyde bir platform oluşturulması gibi çeşitli işbirliği imkânları da değerlendirildi.