İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-18 OCAK 2015

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU KKTC`Yİ ZİYARET ETTİ

14 Ocak 2015 tarihinde, KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Lefkoşa temasları kapsamında öne çıkan konuları, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde gelinen aşama ve KKTC ile Türkiye arasındaki yakın işbirliği oluşturdu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile görüşmesinin ardından bir ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, ziyaretinin KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının üçüncü yıl dönümüne ve özgürlük mücadelesi lideri Fazıl Küçük’ün anıldığı bir döneme denk geldiğini belirterek, bu iki ismi saygıyla andığını ifade etti. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesinin adil ve kalıcı bir çözüme kavuşmasının Türkiye’nin dış politika önceliklerinden biri olduğunu belirtti ve KKTC ile birlikte yürütülen çabaların hız kesmeyeceğinin altını çizdi.  Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin çözüm konusunda tutarlı, sonuca yönelik her türlü iyi niyetli yaklaşıma ve BM girişimine desteğini sürdüreceği mesajını verdi. KKTC’nin müzakerelerin en kısa zamanda sonuca ulaşması için gerekli iradeyi gösterdiğini kaydeden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yalnız Türk tarafının çabalarıyla bir sonuca ulaşılmasının mümkün olmadığını, GKRY’nin de bu yönde samimi bir çaba göstermesi gerektiğini vurguladı. GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları konusunda KKTC’nin önerilerini görmezden gelerek, tek yanlı faaliyetlerini genişleterek sürdürdüğünü kaydeden Çavuşoğlu, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve çıkarlarını dikkate almadan yürüttüğü faaliyetlerine, Türkiye’nin tepkisiz kalmasının mümkün olmadığını vurguladı.