İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-18 OCAK 2015

AB Kültür Bakanları ifade özgürlüğüne vurgu yaptı

AB üye ülkelerinin Kültür Bakanları Paris’te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırı sebebiyle 11 Ocak 2015 tarihinde ortak bir bildiri yayımladı. AB Konseyi Başkanlığı’nın inisiyatifi ile harekete geçen bakanlar, saldırının ardından AB düzeyinde artan terör tehdidi ve yükselen güvenlik endişelerine karşın, ifade özgürlüğünün demokratik toplumlardaki hayati önemine vurgu yaptılar. 

Söz konusu bildiride, Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terörist saldırıda hayatını kaybeden 12 kişinin ölüm tehditleri almalarına karşın, ifade özgürlüklerini korkusuzca kullanarak mizah yapmaya ve sanat faaliyetlerini sürdürmeye devam ettikleri; bunun sonucunda da yayınladıkları karikatürler sebebiyle saldırıya maruz kaldıkları hatırlatıldı.

Charlie Hebdo’ya düzenlenen terör saldırısının kınandığı bildiride, ifade özgürlüğünün hem Avrupa demokrasisi hem de evrensel demokratik değerlerin temelini oluşturduğu kaydedildi.

Bildiride ayrıca, AB’nin Avrupa değerlerinin kalbinde yatan sanat ve ifade özgürlüğünü korumayı sürdüreceği ve teröristlerin kendi değerlerini empoze etme girişimlerine boyun eğilmeyeceği kaydedildi. Son olarak bildiride, sanatın her zaman yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayarak hoşgörüsüzlüğe ve cehalete karşı mücadelede ilham kaynağı olduğu, sağlıklı bir diyalog ortamının sadece kültürel çeşitliliğin ve sanatçıların ifade özgürlüklerinin korunduğu bir ortamda mümkün olabileceğine dikkat çekiliyor.