İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-18 OCAK 2015

AP’NİN TÜRKİYE’DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE İLİŞKİN İLKE KARARI

15 Ocak 2015 tarihinde Strazburg’da gerçekleşen AP genel kurul toplantısında, Türkiye’deki polis operasyonlarını ve 14 Aralık 2014 tarihinde gazetecilerin tutuklanmasını ele alan bir ilke kararı kabul edildi. Söz konusu ilke kararı, Türkiye’ye ilişkin verilen önceki kararlar, ilgili Genel İşler Konseyi Kararı, İnsan Haklarından Sorumlu Avrupa Konseyi Komisyon Üyesinin 15 Aralık 2014 tarihli açıklamaları, ilgili Avrupa Komisyonu Üyelerinin açıklamaları, son ilerleme raporu ve ilgili uluslararası sözleşmeler dikkate alınarak hazırlandı.

Alınan ilke kararıyla birlikte AP, Türk Hükümeti’ne basın özgürlüğünün daha etkin korunması yönünde çağrıda bulundu. Karar metninde, “Bağımsız ve çok sesli medya, bütün demokrasilerin hayati bir parçasıdır” ifadesi yer alırken AP, Türk yetkili makamlarının sanıklar hakkındaki iddiaları şeffaf ve tam bir şekilde paylaşmasını, dava sürecinin usule uygun devam etmesini ve suçlamalar ile makul şüphe arasındaki bağın hızlı şekilde kurulması gerektiğini vurguladı. İlke kararda özellikle 2014-2020 arasında geçerli katılım öncesi mali yardım programında medya ve ifade özgürlüğüne saygının öncelikler arasında yer aldığı vurgulandı.

İlke kararın alınmasının ardından AP Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D Group) Başkanı Gianni Pittella tarafından yapılan açıklamada, basın özgürlüğünün Türkiye’nin önceliklerinden biri olması gerektiği belirtildi. Pittella’ya göre bu özgürlüğün korunması doğrultusunda AB standartlarına ve uluslararası hukuka uygun adımların atılması gerekiyor. Liberaller ve Demokratlar (ALDE) adına konuşan Alexander Lambsdorff ise Türkiye’de ifade özgürlüğüne ilişkin alınan bu ilke kararın, temel haklar söz konusu olduğunda AP tarafından hiçbir ülkeye farklı muamele gösterilmeyeceğinin bir sinyali olduğunu ifade etti.

İlgili karar metnine buradan ulaşılabilir.