İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2015

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU`NUN İNGİLTERE ZİYARETİ

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 20-21 Ocak 2015 tarihlerinde İngiltere'yi ziyaret etti. Başbakan Davutoğlu temasları kapsamında İngiliz mevkidaşı Başbakan David Cameron ile görüştü ve finans çevrelerinin katılımıyla düzenlenen toplantılarda çeşitli konuşmalar yaptı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in eşlik ettiği İngiltere ziyaretinde, Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik görünümü, yapısal reform programı ile Türkiye – AB ilişkileri ön plandaydı.

İngiltere Başbakanı Cameron ile Davutoğlu arasındaki görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile İngiltere arasında çeşitli alanlardaki stratejik ortaklığın önemini vurguladı. Uluslararası ve bölgesel barışa yönelik tehditlere karşı, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin birçok alanda daha da güçleneceğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, özellikle Avrupa’da terörizm ve ırkçılıkla mücadelenin öncelikli konular arasında yer aldığını kaydetti. İngiltere Başbakanı Cameron ise konuşmasında, Türkiye ile İngiltere arasında ekonomik ilişkilerin güçlü olduğunu vurguladı ve terörle mücadele ile Ukrayna krizine ilişkin işbirliğini artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İngiltere temasları kapsamında daha sonra Londra'da düzenlenen “İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Forumu” başlıklı toplantıya katıldı. “İstanbul’u geleneksel ekonominin merkezi Londra’yı da modern ekonominin başkenti” olarak nitelendiren Davutoğlu, İngiltere ve Türkiye ekonomilerinin entegrasyonu durumunda Avrupa ekonomisinin yükselişe geçeceğine vurgu yaptı. Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin G-20 üyeliğine de değinerek,  Türkiye’nin son dönemde küresel bir aktör olarak öne çıktığını kaydetti.

İstanbul’un küresel Global Finans Merkezleri Endeksinde 30 sıra birden yükselerek 47. sırada yer aldığını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, Küresel Aktör Forumu’ndaki konuşmasında ayrıca vize serbestliği konusuna da değindi. Davutoğlu,  “Bölgesel merkez olma konumu önemli ve Türkiye bu durumda İstanbul’da bölgenin merkezi. Vize serbestisi konusunda Türkiye’nin ortaya koymuş olduklarının çok önemli olduğunu düşünmekteyiz.” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun ziyareti kapsamında İstanbul ve Londra Borsaları arasında işbirliği anlaşması imzalandı.