İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2015

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Ocak 2015 tarihinde 2015 yılının ilk Dışişleri Konseyi Toplantısı AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığında Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Dışişleri Bakanlarının gündeminde Paris’teki terör saldırıları, terör örgütü Boko Haram’ın Nijerya’da iki binden fazla kişiyi öldürdüğü olaylar, terörle mücadele ve AB-Rusya ilişkilerinin geleceği vardı.

Terörle Mücadele

Yüksek Temsilci Mogherini, Konsey Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadele alanında birlikte çalışılması gerektiği konusunda ciddi bir farkındalık oluştuğunun altını çizdi.

Konsey Toplantısı’nda güvenlik boyutunda koordinasyonun artırılması kararını aldıklarını kaydeden Mogherini Türkiye, Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkeleriyle işbirliğini ve istihbarat paylaşımını artıracaklarını ifade etti.

Mogherini, Arap Ligi başta olmak üzere Arap ve Akdeniz ülkeleriyle mevcut ikili ve çok taraflı işbirliğinin düzeyini artırma kararı aldıklarını duyurdu. Arap Ligi Genel Sekreteri ile terörle mücadelede daha düzenli işbirliği alanında bir mutabakat zaptı imzaladıklarını açıklayan Mogherini, ilk aşamada Mısır, Yemen, Cezayir ve Körfez ülkeleriyle terörle mücadeleye ilişkin projeler üzerinde çalışmaya hazırlandıklarını belirtti. Terörle mücadele alanında işbirliğinin yalnızca Arap Ligi ülkeleriyle sınırlı kalmayacağını belirten Mogherini, Afrika ile ilgili olarak daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladıBir an önce hayata geçirilebilecek somut önlemlere değinen Mogherini, ilgili ülkelerdeki AB Delegasyonlarında güvenlik ataşelerinin görevlendirilmesi ve Arapça konuşan halklarla iletişimin artırılması gerektiği konusu üzerinde durdu.

Rusya

AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’ndan Rusya ile ilişkiler konusunda resmi bir karar çıkmadı. Yüksek Temsilci Mogherini, süresi dolan ilk yaptırımlar konusunda kararın verileceği Mart ayında gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesinde, AB Dışişleri Bakanlarına konuya ilişkin bir rapor sunduğunu belirtti. AB’nin Rusya’ya yönelik politikasını aynı çizgide sürdürdüğünü kaydeden Mogherini, AB üye ülkelerinin Rusya konusunda ortak bir tutum belirlediğinin altını çizdi.

Rusya ile teknik düzeyde diyaloğun geliştirilebileceği sektörler üzerinde duran Mogherini, enerji alanında son birkaç aydır süren diyaloğun devam edeceğini kaydetti. Mogherini ayrıca, Rus makamlarından ziyade Rus halkının AB ile ilişkisini geliştirecek alanların belirlenmesi için de ek adımlar atılabileceği sinyalini verdi.

19 Ocak 2015 tarihli AB Dışişleri Konseyi Toplantısı hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.