İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2015

AMB TAHVİL ALIM PROGRAMINI BAŞLATTI

Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasaların uzun zamandır beklediği tahvil alım programını 15 Ocak 2015 tarihinde açıkladı. AMB söz konusu program ile Avro Alanı’nda tarihi seviyelerde düşük seyreden enflasyonun canlandırılarak yüzde 2’ye doğru yükseltilmesi ve AB ekonomisinin destelenmesi amaçlanıyor. Alınan önlemler ile durgunluk riski taşıyan Avro Alanı ekonomisinin harekete geçirilmesi ve deflasyon riskinin ortadan kaldırılması hedefleniyor. AMB’nin uygulayacağı varlık alım programının uzun vadede üye ülkelerin mali koşullarında iyileşme sağlaması, tüketiciler ve şirketler açısından finansmana erişimi daha ucuz hale getirmesi öngörülüyor. Bunun da yatırımlar ve tüketimde artış sağlaması bekleniyor.

AMB,  yeni tahvil alım programını Avro Alanı üye ülke hükümetleri, kurumlar ve ajanslarını kapsayacak şekilde genişletti.  Mart 2015’te başlayacak program ile Eylül 2016'ya kadar, her ay 60 milyar avro tutarında menkul kıymet alımı yapılması ve enflasyonda sürdürülebilir bir seviye sağlanana kadar menkul kıymet alımlarına devam edilmesi öngörülüyor.

Önceki programların tamamlayıcısı niteliğinde olan yeni program ile varlık alımlarında üye ülke merkez bankalarının AMB sermayesindeki payı esas alınacak. Programın uzun vadede yaratacağı en önemli gelişmenin ise AB’de büyümeyi teşvik etmesi olması amaçlanıyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de yaptığı açıklamada tüm üye ülkeleri büyüme yanlısı mali politikalar uygulanması için mevcut imkânları kullanmaya çağırdı.

Konuya ilişkin İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından yapılan açıklamaya buradan ulaşılabilir.