İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2015

İSVİÇRE MERKEZ BANKASI AVRO KARŞISINDA UYGULADIĞI KUR TAVANINI KALDIRDI

İsviçre Merkez Bankası (SNB) 15 Ocak 2015 tarihinde, avro karşısında uyguladığı kur tavanını kaldırdığını açıkladı. SNB, İsviçre para birimindeki aşırı değerlenmeyi durdurmak için 2011’de İsviçre frangını 1,20 paritesinden avroya sabitlemişti. SNB’nin avro kurunun 1,20 tavanını aşmasına izin vermemesi sonucu  üç yıldan fazla süren istikrar da aniden sona erdi.

SNB’nin avro/frank kurunda üç yıldır sürdürdüğü müdahale kuru uygulamasına son vermesinin ardından uluslararası piyasalarda avro, İsviçre frangı karşısında yaklaşık yüzde 28’e oranında geriledi. Bununla birlikte, İsviçre frangının dolar karşısındaki yükselişi de yüzde 25'e kadar ulaştı. İsviçre borsasındaki kayıplar yüzde 6 seviyesine çıkarken, yatırımcıların altın ve Alman tahvilleri gibi güvenli yatırım araçlarına yönelmesi sebebiyle Avrupa borsalarında da düşüş kaydedildi.

İsviçre frangı hızla değer kazanırken, Avrupa'da hisse senetleri ve devlet tahvili getirileri sert düşüş kaydetti. Avro, İsviçre Merkez Bankası’nın aldığı kararların etkisiyle dolar karşısında son 11 yılın en düşük seviyesine indi. Bu gelişmelerle birlikte İngiltere merkezli foreks işlemcisi Alpari şirketinin iflasını açıklamasının ardından Everest Capital de Küresel Fonu'nu kapatacağını açıkladı.