İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2015

Fransa’dan teröre karşı önlem paketi

Paris’te 17 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıların ardından Fransa’nın terörle mücadeleye yönelik üç yıllık yeni önlem paketi açıklandı. Pakette, üç yıl için devlet bütçesinden ayrılacak mali kaynağın, teknik destek mekanizmalarının ve terörle mücadele alanında çalışan mevcut personel sayısının artırılması gibi önlemler yer alıyor.

Fransa Başbakanı Manuel Valls yaptığı açıklamada Fransa’nın terörle mücadele için bütçeden 425 milyon avroluk bir kaynak ayırdığını açıkladı. Bu kaynağın başta Adalet, İç İşleri ve Savunma Bakanlıklarına dağıtılacağını ifade eden Başbakan Valls, yaklaşık 3.000 yeni personelin terörle mücadele için göreve başlayacağını duyurdu. Paket kapsamında ayrıca teknik destek mekanizmaları konusunda mevcut ekipmanların donanımının artırılması ve şüpheli şahıslara yönelik kayıt sisteminin oluşturulması öngörülüyor.

Öte yandan, Adalet Bakanlığı’nda Fransız yargı sisteminin özellikle suç ve ceza konularına 950, Savunma Bakanlığı’nda 250, Maliye Bakanlığı’nda ise 70 ila 80 ek personelin görevlendirileceği belirtildi.