İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-1 ŞUBAT 2015

İKV`DE BU HAFTA

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminde, Suriye’nin Kobani kentinde kontrolün IŞİD’den geri alınması, faiz indirimi beklentisi ile 2,4 TL’yi gören ABD dolarının yükselişi,10’uncu Kalkınma Planı'nda belirlenen öncelikli dönüşüm programlarının sonuncusunun açıklanması ve ekonomiye ilişkin son veriler vardı.

Ocak ayının son haftasında ekonomiye ilişkin başlıklar Türkiye gündeminde geniş yer buldu. Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 10’uncu Kalkınma Planı'nda belirlenen 25 öncelikli dönüşüm programı kapsamında üçüncü pakette yer alan sekiz programı ve bunlara ilişkin 380 eylem planını açıkladı. Ocak ayının son haftasında ABD doları ilk kez tarihinin en yüksek seviyesine çıkarken; dış ticaret açığı, 2014 yılında yüzde 15,4 düşüşle 84.51 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'nin AB ülkelerine gerçekleştirdiği ihracat ise yüzde 8,8 artarken, AB'nin toplam ihracattaki payı 2,1 puan artarak yüzde 43,5'e ulaştı.

Geçtiğimiz haftanın ekonomiye ilişkin önemli başlıklarından bir diğeri, hükümetin KOBİ’lere desteğe yönelik açıklamalarıydı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 ülkelerin büyükelçileri ile uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katıldıkları yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı’nda yürütülen çalışmalarda KOBİ'lere ağırlık verileceğini belirtirken; Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programıyla KOBİ'lere 150 bin TL destek sağlanacağını ve üç işletmenin bir araya gelerek oluşturacağı teknoloji işbirliklerine, 1,5 milyon lira destek verileceğini açıkladı.

Türkiye gündeminde dikkat çeken diğer başlıklar ise, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), ülke nüfusunun 1 milyon 28 bin 40 kişilik artışla, 2014 sonunda 77 milyon 695 bin 904 kişiye ulaştığını açıklaması ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in AİHM’de başlayan temyiz davasının ilk duruşmasıydı.

Ocak ayının son haftasında Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın İspanya ziyareti ve AP’de görüşülmeye başlanan 2014 yılı Türkiye Raporu’nun ilk taslağına ilişkin değerlendirmeleri vardı. Bakan Bozkır, Türkiye’nin ve AB’nin ortak çalışmasıyla, “dengeli, objektif ve önyargılardan uzak” bir Raporun Türkiye’nin AB üyelik sürecinin ilerletilmesine katkıda bulunacağını belirten yazılı bir açıklamayı, AB yetkililerine iletti. Bakan Bozkır’ın AB üyelik sürecinde Türkiye'nin en büyük destekçilerinden biri olan İspanya’ya ziyaretinde ise, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Türkiye’nin AB üyeliğine verdikleri desteği yineledi.

CHP Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi Haluk Koç’un Avrupa Konseyi Tüzük ve Düzenleme Komisyonu Başkanlığı’na ve CHP milletvekili Gülsün Bilgehan’ın Avrupa Konseyi Eşitlik Komisyonu Başkanlığı’na seçilmesi de geçtiğimiz haftanın öne çıkan diğer haberleriydi.

Ocak ayının son haftasında AB gündeminde ise yine Yunanistan’da Syriza zaferinin siyasi ve ekonomik yansımaları; terörle mücadelede Avrupa Komisyonu’nun aldığı yeni önlemler; Rusya’ya yaptırımların uzatılması kararı ve son açıklanan ekonomik veriler  vardı. AB ile zorlu borç görüşmelerine hazırlanan Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Tsipras, ülkenin AB’ye olan borçlarını yeniden müzakere ederken çatışmaya girmekten kaçınacaklarını, ancak boyun eğme politikası da izlemeyeceklerini söyledi. Yunanistan için borç indiriminin gündemde olmadığının altını çizen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, ülkenin AB ve Avro Alanı’nda yapıcı bir aktör olmasını beklediklerini vurguladı. Ocak ayının sonunda Eurostat’ın, Avro Alanı’nda işsizlik oranını 2014 yılının Aralık ayında yüzde 11,4; 28 üyeli AB'de ise yüzde 9,9 olarak açıklaması, Avro Alanı’nda işsizliğin 2012 yılının Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye geldiğini; AB'de ise 2011 yılının Ekim ayından bu yana ilk kez yüzde 10 seviyesinin altına indiğini gösterdi.

AB’nin gündeminde yer bulan diğer başlık ise Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların şiddetlenmesi üzerine 29 Ocak 2014 tarihinde olağanüstü toplanan AB Dışişleri Bakanları’nın, Ukraynalı ayrılıkçılara ve Rusya’ya yaptırımları 6 ay uzatma kararı almasıydı. Terör gündemiyle Riga’da bir araya gelen AB İçişleri Bakanları ise AB sınırlarında daha sıkı denetim ve veri güvenliği konularında yeni düzenlemelerin ilk sinyallerini verdi.

Tüm okuyucularımızın iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.