İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-1 ŞUBAT 2015

AB BAKANI BOZKIR İSPANYA’DA TEMASLARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 27-28 Ocak 2015 tarihlerinde İspanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Bozkır’ın görüşmelerinde, AB katılım müzakereleri başta olmak üzere Türkiye-AB ve Türkiye-İspanya ikili ilişkileri kapsamlı olarak ele alındı.

Bakan Bozkır ziyaret kapsamında, İspanya Senato Başkanı Pio Garcia-Escudero ile görüştü ve İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Temaslarda öncelikli olarak iki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci, Avrupa'daki radikalizm ve teröre karşı yürütülmesi gereken ortak mücadele konuları ele alındı.

Bakan Bozkır ayrıca, İspanyol İşveren Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) tarafından düzenlenen toplantıya katılarak, "Avrupa Yolunda Türkiye ve Türkiye'deki Yatırım Ortamı" konulu bir konuşma yaptı. CEOE üyelerine İspanyol firmaların Türkiye'ye yatırımı ve karşılıklı ticaret hacmi ikiye katlanmalı çağrısında bulunan Bakan Bozkır, özellikle enerji sektöründe Türkiye'nin sunduğu imkânların İspanyol firmaları için cazip olabileceğini vurguladı. Bakan Bozkır, Türkiye’nin ekonomi alanında gösterdiği başarı hikâyesini, gerçekleştirdiği önemli reformları, sahip olduğu genç nüfusu, altyapı yatırımlarını ve alım gücünü İspanyol işadamlarına aktardı.

Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili yöneltilen soruları yanıtlayan Bozkır, müzakerelerde resmi olarak 14 faslın açılıp birinin kapatıldığını; ancak Türkiye'nin 28 fasıl açıkmış gibi hareket ettiğini ve 14 faslı kapatabilecek durumda olduğunu ifade etti. Bakan Bozkır, iki yıl sonra da Türkiye’nin tüm fasıllar için hazır durumda olacağını belirtirken, Türkiye’nin AB üyeliğine destek konusunda özellikle işadamlarının görüşlerinin önem taşıdığını vurguladı. 

CEOE Başkan Yardımcısı Jose Vicente Gonzalez ise konuşmasında, Türkiye'nin coğrafi olarak çok özel bir konumda bulunan önemli bir pazar olduğunu belirtti.  İspanya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin son yıllarda önemli bir artış gösterdiğini ifade eden Gonzalez,  Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde attığı adımları desteklerinin altını çizdi.

İspanya temasları kapsamında önemli düşünce kuruluşlarından Elcano Enstitüsü’nde düzenlenen çalışma yemeğinde akademisyenler, uzmanlar, işadamları ve üst düzey hükümet yetkilileriyle de bir araya gelen Bakan Bozkır, ayrıca İspanya basınına mülakatlar verdi.