İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-1 ŞUBAT 2015

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI UKRAYNA GÜNDEMİYLE TOPLANDI

AB Dışişleri Bakanları 29 Ocak 2015 tarihinde, Ukrayna’nın Mariupol kentinde gerçekleşen saldırının ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin çağrısı üzerine AB Dışişleri Konseyi Olağanüstü Toplantısı’nda bir araya geldi. Mariupol’de gerçekleşen saldırıyı, Donetsk ve Luhansk’ta çatışmaların tırmanmasını kınadıklarını dile getiren AB Dışişleri Bakanları, Rusya’yı Minsk Anlaşmaları’ndaki taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı.

AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda, AB’nin Ukrayna’da çözüm için yeni bir siyasi ivmeye yol açacak her türlü diplomatik çabayı aktif şekilde destekleyeceği vurgulandı. Minsk Anlaşmaları’nın uygulanmasının Ukrayna’nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösteren sürdürülebilir bir siyasi çözümün bulunması için temel oluşturduğunun altını çizen AB Dışişleri Bakanları, Minsk Anlaşmaları’nın görüşmelerin merkezinde kalması gerektiğini kaydetti.

Yüksek Temsilci Mogherini, Konsey Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, yaptırımların amacının Rusya üzerindeki baskıyı artırarak Kremlin’in olumlu adımlar atmasını sağlamak olduğu söyledi. AB Dışişleri Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü hedef alan eylemleri nedeniyle 132 kişi ve 28 kuruluşu kapsayan mevcut yaptırımların süresini, Eylül 2015 tarihine kadar uzatma kararı aldı. Bunun yanında 9 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşecek AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda karara bağlanmak üzere, yaptırımlar listesine yeni isimlerin eklenmesine ilişkin bir teklif hazırlanmasına karar verildi. AB Dışişleri Konseyi ayrıca Avrupa Komisyonu ve Avrupa Dış İlişkiler Servisi’ni (EEAS) Minsk Anlaşmaları’nın acil ve kapsamlı bir şekilde uygulanması için AB tarafından uygulanabilecek eylemleri ortaya koyan bir hazırlık çalışması yapmakla görevlendirdi.

AB Dışişleri Konseyi’nin 29 Ocak 2015 tarihli olağanüstü toplantısına ilişkin karar metnine buradan ulaşılabilir.