İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Şubat ayının ilk haftasında Türkiye’nin gündeminde,TBMM’de kabul edilen Maden Kanunu, bir özel banka yönetiminin TMSF’ye devredilmesi, doların yine tarihi bir rekor kırarak 2,46 TL’yi aşması, Türkiye’de ilk kez bir Türk vatandaşının IŞİD’e üye olduğu gerekçesiyle tutuklanması, TBMM’de görüşmeleri gelecek haftaya ertelenen İç Güvenlik Yasa tasarısı ve CHP’li belediyeler tarafından cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi başlıkları ön plandaydı.

1988 yılında kabul edilen ve 1991 yılında yürürlüğe giren Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 167 sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından onaylanmasının ardından Türkiye, Sözleşme’yi onaylayan 26’ıncı ülke oldu. Sözleşme,  iş güvenliğinin AB ve uluslararası standartlara kavuşturulması açısından önemli bir adım niteliğinde.

Şubat ayının ilk haftasında, Türkiye’nin ekonomi gündeminde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve AB tarafından açıklanan büyüme tahminleri vardı. IMF‘nin yayımladığı raporda, Türkiye’nin 2015 ve 2016 yıllarında yüzde 3,4 büyümesi öngörülüyor. Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nda ise, Türkiye’nin büyüme tahmini 2015 yılı için yüzde 3,3'ten 3,7’ye; 2016 için ise yüzde 3,7'den 4'e yükseltildi.

Geçtiğimiz haftanın ekonomiye ilişkin bir diğer öne çıkan başlığı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın, Vaşington ziyaretinde, TTYO müzakere sürecinin kapsamı ve Türkiye’ye olası etkileri hakkında ABD Yönetimi ve ABD Kongresi ile resmi görüşmeler gerçekleştirmesiydi. AB Bakanı Bozkır, ABD ile AB’nin TTYO’yu imzalamasının, Türkiye için önemli bir ticaret kaybına sebep olacağını hatırlattı ve Anlaşma’ya, Gümrük Birliği üyelerini de kapsayıcı bir maddenin eklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz hafta ayrıca 2014-2020 dönemini kapsayan IPARD II (Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni) Programı, Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Bilindiği üzere, IPARD II Programı ile AB, Türkiye’de çeşitli sektörlere 801 milyon avro kaynak tahsis ediyor.

Şubat ayının ilk haftasında Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli başlıklarından olan Kıbrıs’a ilişkin yeni Yunan Hükümeti’nin yaklaşımının ilk işaretlerini veren Başbakan Aleksis Tsipras’ın Ada’yı ziyareti vardı. İlk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği GKRY’de Tsipras, Atina’nın, yeniden birleşme müzakerelerinde GKRY’ye vereceği desteğin süreceği mesajını verdi. Türkiye’nin sismik araştırma faaliyetlerini eleştiren ve bunun Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğundaki müzakerelerin yeniden başlamasına tehdit oluşturduğunu söylemesine karşın, Tsipras’ın ziyareti kapsamında Kıbrıslı Türk STK temsilcileriyle de bir araya gelmesi olumlu karşılandı. Tsipras bu görüşmesi ile Kıbrıslı Türklerle doğrudan temas kuran ilk Yunan Başbakanı oldu.

Şubat ayının ilk haftasında AB gündeminde öne çıkan başlıklar, Avrupa Komisyonu’nun Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın ülkenin yüklü miktarındaki borcuna çözüm bulmak amacıyla AB liderleriyle yaptığı görüşmeler ve AB ile ABD arasında yürütülen TTYO müzakerelerinin sekizinci turu oldu.

AB’nin ekonomik gündemine ilişkin geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi ise Avrupa Komisyonu’nun 5 Şubat 2015 tarihinde yayımladığı Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nda, 2007’den bu yana ilk kez bütün AB ülkelerinde büyüme öngörmesiydi. Rapor, bu yıl AB’de ve Avro Alanı’nda ekonomik faaliyetlerin canlanması, 2016 yılında ise hız kazanacağı öngörüsünde bulunuyor. Rapora göre, bu yıl AB’de büyümenin yüzde 1,7’ye ve Avro Alanı’nda yüzde 1,3’e yükselmesi; 2016 yılında ise, AB’de yüzde 2’ye, Avro Alanı’nda da yüzde 1,9 seviyesine çıkması bekleniyor.

Yunanistan, seçim sonuçlarının ardından bu kez de borç yükününün hafifletilmesi talebi ile AB gündemindeki yerini geçtiğimiz hafta da korudu. Borçların yeniden yapılandırılması, kemer sıkma politikalarına son verme ve geçtiğimiz yıllarda yapılan reformların bazılarından geri adım atma sözü ile iktidara gelen Syriza hükümeti, vaatlerini gerçekleştirmekte zorlanacağa benziyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, seçimlerin hemen ardından AB liderleriyle yaptığı ilk tur görüşmelerden umduğunu bulamadı. Yunanistan’ın borçlarıyla ilgili yeni bir anlaşma teklifini Avro Alanı Maliye Bakanlarının 12 Şubat tarihinde gerçekleştireceği özel bir toplantıda sunması bekleniyor.

Şubat ayının ilk haftasında AB gündemindeki son önemli başlık, 2-6 Şubat 2015 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirilen AB ve ABD arasındaki TTYO müzakerelerinin sekizinci turu oldu. Bu turda öncelikli olarak tarifeler, hizmet pazarları, kamu alımları, yasal düzenlemelerdeki işbirliği, enerji ve hammaddelere ilişkin kurallar ele alındı. TTYO müzakereleri kapsamında yatırımların korunmasına ilişkin görüşmeler ise askıya alınmış durumda.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.