İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2015

YUNANİSTAN BAŞBAKANI TSİPRAS AB LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Yunanistan’da 25 Ocak 2015 tarihindeki genel seçimlerin ardından göreve gelen yeni hükümet, seçim kampanyasında verdiği sözleri yerine getirmek için çalışmalara başladı. Söz konusu çalışmalar kapsamında Başbakan Aleksis Tsipras ve Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, AB kurumları ve üye ülkelerin liderleriyle görüşmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Syriza hükümeti Yunanistan’ın borçlarının silinmesi talebinden vazgeçerek farklı seçenekleri gündeme getirmeye başladı. Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, 2 Şubat 2015 tarihinde AMB’nin elinde bulunan devlet tahvilleri ve Avro Alanı ülkelerinden alınan kredinin 53 milyar avroluk kısmını ekonomik büyümeye dayalı veya süresiz tahvillerle takas etme fikrini ortaya koydu. Bu kapsamda, Başbakan Tsipras 4 Şubat 2015 tarihinde AB kurumlarının liderleriyle borç ödeme planı görüşmelerine başladı.  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AP Başkanı Martin Schulz'la bir araya gelen Tsipras, basına yaptığı açıklamada, henüz anlaşmaya varılmadığını ancak doğru istikamette ilerlediklerini kaydetti. Seçim kampanyası dönemine göre daha ılımlı mesajlar veren Tsipras, Yunan halkının egemenliğine ve hükümete verdiği açık yetkinin yanı sıra AB kurallarına da saygı gösterdiklerini ve daha önceden kabul edilmiş kurallar çerçevesinde AB ile ortak bir çözüme ulaşmak istediklerini belirtti.  

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Avro Alanı’ndaki tüm ülkeler için kabul edilebilir bir anlaşma bulunması gerektiğini belirterek müzakerelerin zorlu olacağını söyledi. Tusk ayrıca, Yunanistan’ın kararlı çabalarının yanında işbirliği ve diyaloğa da ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. AP Başkanı Schulz ise açıklamasında, Yunan hükümetinin AP’nin ve AB kurumlarının desteğine güvenebileceğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Tsipras, Brüksel temaslarının ardından Paris’e giderek Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştü. Görüşmelerde Fransa’ya AB’nin büyümesine katkıda bulunmak için çağrıda bulunan Tsipras, Avrupa’da ekonomik ve sosyal uyumun geliştirilmesi için Fransa’nın önemli bir rol oynadığını belirtti.  Tsipras’ın Paris ziyareti ile eşzamanlı olarak Maliye Bakanı Yanis Varoufakis de Frankfurt’ta AMB Başkanı Mario Draghi ile bir araya geldi. Varoufakis, Draghi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalarda, AMB’nin Avro Alanı üyelerini desteklemek için tüm önlemleri alması gerektiğini söyledi. Varoufakis ve Draghi görüşmesinin ardından AMB’nin Yunanistan’ın tahvillerinin bankalara finansman sağlamak için teminat olarak kabul edilmemesi yönündeki kararı ise Yunanistan’da şok etkisi yarattı. Bu durum, Yunanistan’ın kendi merkez bankasının ülkedeki bankalara avro likiditesi sağlaması gerektiği anlamına geliyor.