İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2015

TSIPRAS, KIBRISLI TÜRK VE RUM STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, ilk resmi ziyaretini 2 Şubat 2015 tarihinde GKRY’ye gerçekleştirdi. GKRY lideri Anastasiadis’in davetlisi olarak Yunanistan ile GKRY arasındaki tarihi bağları vurgulamak üzere gerçekleştirdiği ziyarette Tsipras, Atina’nın yeniden birleşme müzakerelerinde GKRY’ye vereceği desteğin süreceği mesajını verdi. Tsipras aynı zamanda, Kıbrıs meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmasının Yunanistan-Türkiye ilişkileri ve AB ile Doğu Akdeniz’de istikrar için kilit öneme sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin sismik araştırma faaliyetlerini eleştiren Tsipras, Türkiye’nin eylemlerinin uluslararası hukukun açıkça ihlali niteliğinde olduğunu belirtti. Tsipras ayrıca, Türkiye’nin sismik araştırma gemisini GKRY’nin sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne göndermesinin BM arabuluculuğundaki müzakerelerin yeniden başlamasına tehdit oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Tsipras, GKRY temasları kapsamında, Kıbrıslı Rum ve Türk STK temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı, ilk kez bir Yunanistan Başbakanı’nı Kıbrıslı Türk STK temsilcileriyle bir araya getirmesi bakımından büyük önem taşıyor. Türk STK temsilcileri tarafından toplantının ardından yapılan açıklamada, Tsipras’ın 40 yıldır süren Kıbrıs meselesinin çözülmesi gerektiğini dile getirdiği belirtildi. Ada’da Yunan bir Başbakanla ilk kez görüştüklerini ve bunun sembolik bir anlamı bulunduğunu ifade eden STK temsilcilerinin, Tsipras’ı KKTC’ye davet ettikleri bildirildi.