İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2015

Uluslararası Adalet Divanı, Sırbistan ve Hırvatistan’ın soykırım davasına ilişkin karar verdi

Sırbistan ve Hırvatistan’ın tarafları olduğu soykırım davası 3 Şubat 2015 tarihinde Uluslararası Adalet Divanı tarafından karara bağlandı. 20 yıl önce Eski Yugoslavya'daki iç savaş sırasında sistematik bir toplu katliam yapılmadığına hükmeden Adalet Divanı, kararı her iki ülkede de bir halk grubunun tamamını ortadan kaldırma saikinin bulunmadığı gerekçesine dayandırdı. Öte yandan Mahkeme, savaş sırasındaki çatışmalarda her iki ülke güçlerinin soykırım olarak değerlendirilemeyecek farklı suçlar işlediğini kabul etti. 

Bilindiği üzere, Hırvatistan, Sırbistan'ı 1991 yılında Vukovar kentinde “etnik temizlik'” yapmayı planladığı iddiasıyla 1999 yılında Uluslararası Adalet Divanı'na şikâyet etmiş; buna karşılık Sırbistan da 1995 yılında, Kraijna'da yaşayan Sırp azınlığın çoğunu öldürdüğü ve yerlerinden sürdüğü gerekçesiyle Hırvatistan'ı Divan’a şikâyet etmişti. Adalet Divanı’nda yaklaşık 16 yıldır devam eden, en uzun soykırım davasının ardından Mahkeme Başkanı Peter Tomka, taraflara orantılı bir tazminat konusunda anlaşarak, bölgede barış ve istikrara katkı sağlama çağrısında bulundu.

Adalet Divanı, son kararından farklı olarak 2007 yılında aldığı kararda, Eski Yugoslavya döneminde Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kasabasında soykırım suçu işlendiğini kabul etmiş ancak Sırbistan'ın bundan doğrudan sorumlu tutulamayacağına hükmetmişti.