İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2015

İtalya’da Cumhurbaşkanlığı seçimini merkez soldan iktidar partisi adayı kazandı

2006 yılından beri İtalya’nın Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten 89 yaşındaki merkez sağ partiden Giorgio Napolitano’nun ilerleyen yaşı nedeniyle Ocak ayında görevinden istifa etmesinin ardından, 29-31 Ocak 2015 tarihinde yapılan seçimlerin galibi belli oldu. İktidar partisi merkez sol Demokratik Parti’nin (Partito Democratico) adayı Sergio Mattarella, 1009 sandalyeli Meclis’ten 655 oy alarak (yüzde 65,9) İtalya’nın 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin partisi olan ve Meclis’te 445 sandalyeye sahip Demokratik Parti’nin adayı Mattarella, seçim öncesi Cumhurbaşkanlığı koltuğu için en kuvvetli isim olarak gösteriliyordu. Mattarella’nın rakibi olan Ferdinando Imposimato ise seçimlerde 127 oy sayısı ile oyların yüzde 12,5’ini alabildi.

3 Şubat 2015 tarihinde resmi olarak görevine başlayan Mattarella, ülkesinde 2011 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi yargıcı olarak görev yapıyordu. Bu yılki seçimler İtalya tarihinde ilk kez bir Başbakanın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmadığı bir seçim olma özelliğini taşıyor. Başbakan Renzi, 2013 yılında yapılan genel seçimlerde Floransa Belediye Başkanı olduğu ve o dönemde Demokrat Parti’nin lideri olmadığı için seçimlerde milletvekili adayı olmamıştı. İtalya kanunları gereği, milletvekili olmadığı için Başbakan Renzi Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmadı.