İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2015

Merkel Budapeşte’de önemli mesajlar verdi

2 Şubat 2015 tarihinde Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü. Görüşmede beş yıldır iktidarda olan ve otoriterleşmekle itham edilen Macaristan Başbakanı Orban’ın demokrasi anlayışı, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, Macaristan’ın büyümesine katkı sağlayan Alman yatırımları ve Ukrayna krizi konuları ele alındı.

İkili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Merkel, demokrasilerde muhalefetin rolüyle sivil toplumun ve medyanın önemine dikkat çekti. Orban tarafından öne sürülen “liberal olmayan demokrasi” kavramına katılmadığını belirten Merkel, demokrasinin liberal bir kökene dayandığını ifade etti. Almanya Şansölyesi ayrıca Orban’ı muhalefete karşı daha toleranslı olmaya davet etti.

Bilindiği üzere, her demokrasinin liberal olmasının gerekli olmadığını savunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın lideri olduğu FIDESZ Partisi, Macaristan Meclisi’nde üçte ikilik bir çoğunluğa sahip. Otoriter görüşleri ve uygulamaları nedeniyle sık sık eleştirilen Orban'ın, özellikle yargı ve medya üzerindeki devlet kontrolünü artırması Avrupa ülkelerinin tepkisine neden oluyor.