İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2015

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BÜYÜKELÇİ VOLKAN BOZKIR’IN BRÜKSEL TEMASLARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Bakan Bozkır 11-12 Şubat 2015 tarihlerinde bir dizi resmi temasta bulunmak üzere Brüksel’i ziyaret etti. Ziyareti kapsamında MÜSİAD ve TÜMSİAD’ın Brüksel Ofislerini ziyaret eden Bakan Bozkır, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu alanda çalışmaları artırdıklarını belirten Bakan Bozkır, Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle, Türkiye’nin yıllık ticaret hacminin 300 milyar dolar seviyesine ulaşacağını belirtti.

Bilindiği üzere, mevcut haliyle Gümrük Birliği, tarım ve hizmetler sektörü ile kamu alımlarını kapsamıyor. Bakan Bozkır bu alanların da Gümrük Birliği kapsamına alınmasına yönelik müzakerelerde sivil toplum kuruluşları ile iş dünyasının görüşlerinin de önemli olduğunun altını çizdi.

Brüksel temasları sırasında TTYO müzakerelerinin Türkiye’yi de kapsaması gerektiğine değinen Bakan Bozkır, konuyla ilgili olarak birçok Avrupa Komisyonu Üyesi ile resmi görüşmelerde bulundu. Komisyon’un Mali İstikrar, Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliğinden Sorumlu Üyesi Jonathan Hill; Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn; Araştırma, Bilim ve İnovasyondan Sorumlu Üyesi Carlos Moedas; Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Birliğinden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Bozkır son olarak Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi (CEPS) tarafından düzenlenen konferansta Türkiye-AB ilişkileri konulu bir konuşma gerçekleştirdi.