İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminde Özgecan Arslan cinayetinin yankıları, Çözüm Süreci’nde gelinen aşama, iki haftadır görüşmeleri ertelenen İç Güvenlik Paketi’nin muhalefetin sert itirazlarına rağmen TBMM’de ilk 10 maddesinin kabul edilmesi, ABD ve Türkiye’nin Suriyeli muhalif grupların eğitilmesi konusunda anlaşmaya varması ve IŞİD tehdidi nedeniyle Suriye’de bulunan Süleyman Şah Saygı Türbesi’nin “Şah Fırat” adı verilen bir operasyonla yine Suriye sınırları içinde bulunan Eşme Köyü’ne taşınmak üzere nakledilmesi başlıkları öne çıktı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde Reform Eylem Grubu’nun (REG) ikinci toplantısı ile İstanbul ve Antalya’nın ardından AB Bakanlığı’nın İzmir’de üçüncü temsilciliğini açması başlıkları yer aldı. AB Bakanlığı’nın İzmir temsilciliği, AB müktesebatına yerel düzeyde uyumun sağlanmasına ve mevzuatın doğru ve etkin olarak uygulanabilmesine rehberlik etmek amacıyla faaliyetlerini yürütecek. 20 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Reform Eylem Grubu’nun (REG) ikinci toplantısında, Türkiye’nin siyasi reform sürecini kararlılıkla sürdürdüğü ve bu bağlamda atılacak somut adımlara yönelik çalışmaların hız kesmeden devam edeceği kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündeminde Yunanistan’ın devam eden borç görüşmeleri,Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi’nin Bakü’de gerçekleştirilen ilk toplantısı, Ukrayna konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen karar tasarısı ön planda idi.

Rusya tarafından 12 Şubat 2015 tarihinde Minsk’te varılan mutabakatın uygulanmasını sağlamak amacıyla 13 Şubat’ta BMGK’ye  sunulan karar tasarısı, oybirliği ile kabul edildi.Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi’nin 12 Şubat 2015 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilen ilk toplantısının sonunda tarafların AB’nin enerji güvenliğine verdiği desteği yansıtan bakanlar düzeyinde ortak bir bildiri imzalandı.

Yunanistan seçimlerinden bu yana devam eden borç görüşmelerinde geçtiğimiz hafta taraflar arasında uzlaşı sağlandı. 20 Şubat 2015 tarihinde bir araya gelen Yunanistan ve Avro Alanı ülkeleri, Yunanistan’ın kredi anlaşmasının dört ay uzatılması konusunda anlaştılar. Bu da Yunanistan’daki yeni hükümetin seçim vaatlerinden geri adım atarak ekonomide halkın karşı çıktığı reformları sürdürmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, yeni anlaşma Yunanistan hükümetine kreditörleriyle uzun vadeli bir anlaşmaya varabilmek için zaman kazandırmış oldu.

AB’nin aldığı tüm tedbirlere rağmen önüne geçemediği kaçak göçmen sorunu geçtiğimiz haftanın AB gündeminde dikkat çeken başlıklardan bir diğeri idi. AB’de düzensiz göçe en fazla maruz kalan ülke olan İtalya, son olarak Lampedusa sahiline ulaşmaya çalışan 2 binden fazla göçmeni kurtardığını açıkladı.

Tüm okuyucularımızın iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.