İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2015

UKRAYNA KARAR TASARISI BMGK’DE KABUL EDİLDİ

Rusya tarafından 12 Şubat 2015 tarihinde Minsk’te varılan mutabakatın uygulanmasına ilişkin 13 Şubat’ta BMGK’ye sunulan karar tasarısı, oybirliği ile kabul edildi. Karar, Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin 16 saati aşkın görüşmelerin ardından Ukrayna’nın doğusunda ateşkesin sağlanmasına yönelik varılan Minsk mutabakatının BMGK tarafından kabulünü amaçlıyor.

Minsk mutabakatı uyarınca 15 Şubat 2015 itibarıyla ateşkes kararı alınmasına karşın, Ukrayna’nın doğusunda bazı bölgelerde sürmekte olan şiddete ilişkin endişelerin dile getirildiği kararda, sorunun barışçıl yollardan çözülmesinin önemi vurgulanıyor. Kararda ayrıca, ateşkesin tam olarak uygulanması ve soruna Ukrayna’nın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösteren siyasi bir çözüm bulunması gerektiği kaydediliyor.

Karar tasarısının BMGK’de oybirliğiyle kabul edilmesine rağmen tasarının ele alındığı oturumda tartışmalar devam etti. Rusya’nın BM nezdindeki Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin, Ukrayna’daki taraflara Debaltseve şehrinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin görevini yapabilmesi için gerekli güvenlik koşullarını sağlamaları çağrısında bulundu. Bölgeden gelen son haberlere göre, stratejik öneme sahip olan Debaltseve şehri yakınlarında Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor.

AB’nin yaptırım listesine19 kişi ve 9 kuruluş eklendi

Öte yandan, AB Dışişleri Konseyi’nin 9 Şubat 2015 tarihinde Rus politikacıları ve Ukrayna’daki bazı Rusya yanlısı ayrılıkçı liderleri hedef alan yaptırımları 16 Şubat 2015 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı eylemlerde bulunan 19 kişiyi ve 9 kuruluşu hedef alan yaptırımların yürürlüğe girmesi, Ukrayna’nın doğusunda ateşkesin sağlanması için yürütülen diplomatik çabalara zemin  hazırlamak   için ertelenmişti.

Yaptırım listesine alınanlar arasında Rusya Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Arkady Bakhin ve Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoly Antonov, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma üyeleri Joseph Kobzon ve Valery Rashkin bulunuyor. Yaptırım listesinin genişletilmesiyle birlikte AB’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne zarar veren eylemler nedeniyle yaptırım uyguladığı kişi sayısı 151’e, kuruluş sayısı ise 37’ye ulaştı.