İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2015

Frontex Direktörü Leggeri, AB’ye düzensiz göçe ilişkin verileri paylaştı

AB’nin dış sınırların kontrolü ve güvenliğinden sorumlu ajansı Frontex’in Genel Direktörü Fabrice Leggeri, AB’ye düzensiz göçe ilişkin verileri 17 Şubat 2015 tarihinde bir haber ajansına verdiği mülakatta açıkladı.  Leggeri, Avrupa’ya tüm geçiş noktalarından yapılan düzensiz göçün 2015 yılında rekor seviyeye ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

2014 yılında Avrupa’ya  yapılan 300 bin  düzensiz göç  hareketinin   önemli bir bölümünün Akdeniz üzerinden gerçekleştiği kaydeden Frontex Direktörü Leggari,   Orta Doğu’dan AB’ye düzensiz göç hareketlerinin ikinci önemli rotasınınBatı Balkanlar olduğunu söyledi.

Frontex’in sorumlu olduğu sahil güvenlik operasyonlarında 2014 yılında Akdeniz üzerinden sınırı aşmaya çalışırken hayati tehlike geçiren 100 binden fazla kişinin kurtarıldığı, buna karşın 3 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Frontex Genel Direktörü Leggeri, röportajda ayrıca  2015 yılının çok zorlu bir yıl olacağını vurguladı ve AB üye ülkelerine düzensiz göçe karşı daha fazla operasyonel kaynak sağlamaçağrısında bulundu.

Bilindiği gibi AB, İtalya'nın Akdeniz'deki göçmen ölümlerinin önüne geçmek için yürüttüğü Mare Nostrum operasyonuna son vermesinin ardından geçen yılın Kasım ayında “Triton” adlı yeni bir operasyon başlatmıştı. Avrupa Komisyonu 18 Şubat 2015 tarihinde İtalya açıklarında Triton bünyesinde sürdürülen arama kurtarma operasyonunun 2015 sonuna kadar uzatma kararı alındığını açıkladı.