İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ŞUBAT-1 MART 2015

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NUN MACARİSTAN ZİYARETİ

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 24 Şubat 2015 tarihinde, Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile AB Bakanı Volkan Bozkır’ın eşlik ettiği ziyarette, iki ülke arasında  ticaret hacminin geliştirilmesi ve enerji alanında işbirliğinin artırılması başlıkları ele alındı.

Başbakan Davutoğlu, Macaristan ziyareti kapsamında ilk olarak Budapeşte’de bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye-Macaristan Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'na katıldı.Toplantının ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu konuşmasında, NATO’da stratejik işbirliği ve Avrupa'ya bakıştaki ortak perspektif temelinde ikili ilişkileri kültürel, ekonomik ve uluslararası düzeyde geliştirmek istediklerini kaydetti. Türk-Macar ilişkilerinde enerjinin önemli bir işbirliği alanı olduğunu vurgulayan Davutoğlu ayrıca, iki ülke arasında 2 milyar doları bulan ticaret hacminin  en kısa sürede 5 milyar dolara ulaşması için önemli kararlar alındığını ve  birçok anlaşmanın imzalandığını kaydetti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise konuşmasında, Macar Eximbank'ın İstanbul'da temsilcilik açması konusunda anlaştıklarını kaydederken KOBİ’lere 170 milyon dolar kredi sağlanacağını ve 50 milyon dolarlık karşılıklı yatırım fonu oluşturulacağını açıkladı. Son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle Macaristan'ın enerji konusunda zor durumda olduğuna dikkati çeken Macaristan Başbakanı Orban, yeni bir doğalgaz hattı için alternatiflerin tartışıldığını,kendilerinin Rus gazını Türkiye ve Sırbistan üzerinden Macaristan'a aktaracak bir boru hattından yana olduklarını kaydetti. Son olarak Orban, iki ülke arasında nükleer enerji alanında uzman yetiştirilmesi ve teknoloji geliştirilmesi amacıyla işbirliği yapmayı düşündüklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu Macaristan ziyareti kapsamında Budapeşte’de gerçekleştirilen Türk-Macar İş Forumu’na da katıldı. Bilindiği üzere Orta Avrupa’nın bölgesel merkezi konumunda olan ve büyük pazarlara yakınlığı ile öne çıkan Macaristan ve Türkiye arasında 2014 yılı sonu itibariyle 2 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmi, son 10 yılda sürekli olarak artış gösteriyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Budapeşte'deki programı kapsamında son olarak Galiçya Türk Şehitliği ve Gül Baba Türbesi'ni de ziyaret etti.