İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ŞUBAT-1 MART 2015

AB BAKANI BOZKIR’IN FİNLANDİYA TEMASLARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 25-26 Şubat 2015 tarihlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir dizi temasta bulundu. Bakan Bozkır’ın ziyareti kapsamında ele alınan başlıca konular arasında AB katılım müzakereleri, Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye-Finlandiya ikili ilişkileri yer aldı.

 Finlandiya Parlamentosu Başkanı Eero Hinaluoma tarafından kabul edilen Bakan Bozkır ilk olarak Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile bir çalışma yemeğine katıldı. Bakan Bozkır onuruna verilen çalışma yemeğinin ardından taraflar ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Bozkır, basın toplantısında Finlandiya’nın, Türkiye’nin AB ile müzakerelerinde en güçlü desteği veren ülkelerden biri olduğunun altını çizdi. Finlandiya Dönem Başkanlığı’nın Türkiye’nin adaylık sürecinin başlamasındaki katkılarına hatırlatan Bakan Bozkır, verdiği destekten ötürü mevkidaşına teşekkür etti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuimioja ise basın toplantısında Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine olan desteğini vurgularken yeni fasılların açılması gerektiğini belirtti. Öte yandan Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere gösterdiği misafirperverliğe de değinen Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuimioja 15, 17, 23 ve 24’ numaralı fasıllarda müzakerelerin açılmasının önemine işaret etti.

Bakan Bozkır, ziyareti kapsamında Finlandiya Parlamentosu’nda da çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi. Finlandiya Parlamentosu Dışişleri ve AB Komiteleri oturumlarına katılan Bakan Bozkır komite üyelerine hitap etti. Oturumların ardından Dışişleri Komitesi Başkanı Timo Soini ile bir araya gelen Bakan Bozkır ayrıca Helsinki temasları kapsamında Paasikivi Society isimli düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen toplantıda bir konuşma gerçekleştirdi ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Finlandiya Temsilciliği’nin üyeleriyle görüştü.