İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ŞUBAT-1 MART 2015

Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi yayımlandı

24 Şubat 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi, AB’de dijital ekonomi alanındaki gelişmeleri ele alıyor. Endekse göre, Avrupa vatandaşlarına ve şirketlere fayda sağlayacak olan birçok dijital fırsat bulunuyor. Endeks, alışverişten, internette faturaların ödenmesine ve internette kamu hizmetlerinin kullanılmasına kadar çeşitli alanlarda internet aracılığıyla birçok çözümün üretilebileceğini gösteriyor.  

Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi’ne göre, üye ülkeler arasında dijital alanda önemli farklıklar bulunuyor. Bu alanda mevcut sınırlamalar ise, tam verimli bir Dijital Tek Pazarın oluşturulmasına önemli bir engel oluşturuyor. Bilindiği üzere, Dijital Tek Pazarın kurulması, Juncker Komisyonu’nun önceliklerinden bir tanesi.

Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi,  Avrupalıların çoğunluğunun düzenli bir şekilde interneti kullandığını ortaya koyuyor. Endekse göre, Avrupalıların internet kullanım oranı 2014 yılında yüzde 75 düzeyinde.  AB üyeleri arasında en yüksek seviyede internet kullanan ülke ise yüzde 93 ile Lüksemburg olurken, en düşük seviyede internet kullanan ülke Romanya.