İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MART 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Portekiz ziyareti ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Letonya'da düzenlenen Gymnich Toplantısı vardı. Başbakan Davutoğlu Portekiz’de mevkidaşı Başbakan Pedro Passos Coelho ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından birincisi düzenlenen Portekiz-Türkiye Hükümetlerarası Zirvesi’nde dış ticaret, eğitim, güvenlik ve gıda konularında anlaşmalar imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun AB Dönem Başkanı Letonya'da düzenlenen Gymnich Toplantısında ise ağırlıklı olarak bölgesel konular ile enerji işbirliği konuları görüşüldü. İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan da Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun toplantıya katılımına ilişkin  yaptığı basın açıklamasında bunu AB ile ilişkiler açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi ve Türkiye’nin katılımının, AB aile fotoğrafında yer alması bakımından önem taşıdığına işaret etti.

Bu haftaki Türkiye – AB gündeminde, hepimizin hayatını yakından ilgilendiren bir konu daha vardı. AB Tüketici Sağlığı ve Korunması Politikası kapsamına uyum kapsamında Türkiye’de 1 Mart 2015 tarihinde uygulanmaya başlanması beklenen, tüketicilerin satın aldıkları ürünün güvenilirliğini kontrol edebilmelerine yönelik “Akıllı Etiket” uygulaması 31 Aralık 2015’e ertelendi.

AB Bakanlığı tarafından geliştirilen, AB ve Türkiye arasında sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesine yönelik, Sivil Toplum Diyaloğu-IV Projesi çerçevesinde ikinci grup teklif çağrıları da bu hafta açıklandı. Projeler için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne yapılacak son başvuru tarihi ise 1 Haziran 2015 olarak duyuruldu.

Geçtiğimiz haftanın AB gündeminde öne çıkan konuların başında AB resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından açıklanan Avrupa 2020 Stratejisi’nin beş temel hedef başlığına yönelik son durum analizi vardı. Söz konusu analize göre, 2020 hedeflerine ulaşma yolunda 2008 yılından bu yana en büyük ilerleme iklim değişikliği, enerji ve eğitim hedeflerinde kaydedildi. Sınırlı ilerlemenin yaşandığı alanlar ise istihdam, yoksullukla mücadele ile Ar-Ge ve yenilikçiliktir.

Geçtiğimiz haftanın diğer bir gelişmesi ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası alanında gerçekleşti. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Avrupa Komşuluk Politikası’nın gözden geçirilmesine yönelik bir istişare başlatırken dış politikada çıkarılan dersleri ve başlıca sorunları ele alan bir belge kabul edildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz.