İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MART 2015

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU PORTEKİZ’İ ZİYARET ETTİ

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet, 3 Mart 2015 tarihinde Portekiz’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu, mevkidaşı Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, karşılıklı ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesi hususunun ele alındığı Birinci Portekiz-Türkiye Hükümetlerarası Zirvesi’ne katıldı. Zirvede dış ticaret, eğitim, güvenlik ve gıda konularında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

Zirvenin ardından Portekiz Başbakanı ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu, her iki ülkenin de NATO, AB ve Atlantik ailesinin parçası olduğuna dikkat çekerken Portekiz’in Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği istikrarlı desteğin altını çizdi. Öte yandan Başbakan Davutoğlu, başta TTYO müzakereleri olmak üzere ekonomik konulardaki beklentilerini Portekizli yetkililere ilettiklerini ve Portekiz’den destek beklediklerini kaydetti. Başbakan Davutoğlu konuşmasının devamında, ikinci hükümetlerarası zirvenin Türkiye'de yapılacağını da açıkladı. Basın toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin AB’ye yönelik tutumuna ilişkin olarak, Türkiye'nin birçok psikolojik ve siyasi engelle karşılaştığını ifade etti. Başka aday ülkelerin önüne getirilmeyen şartların Türkiye'nin önüne getirildiğini belirten Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin hiçbir zaman üyelikten ve Avrupa kıtasının geleceğinde oynayacağı önemli rolden vazgeçmediğini, AB üyeliği için aldıkları stratejik kararın açık olduğunu vurguladı.

Zirve öncesi iş adamlarına hitap eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, Türkiye ile Portekiz’in iki dost ve iki ortak ülke olduğunu vurguladı. Babacan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,3 milyar dolara ulaştığını, Portekiz'den Türkiye’ye doğrudan yatırımın da bu zamana kadar toplam 765 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Portekiz'in Türkiye’nin AB'ye katılım sürecine her zaman destek verdiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, bu iyi ilişkilerin daha avantajlı, kolaylaştırılmış ve somut bir şekilde ekonomik ilişkilere de yansıması için çok ciddi çalışmalar yürütüldüğünün altını çizdi. Başbakan Prof. Dr. Davutoğlu ve beraberindeki heyet Portekiz temasları kapsamında son olarak, 1982'de Ermeni terör örgütü Asala tarafından şehit edilen Türk diplomatlar anısına 2013'te Lizbon’da yapılan anıtı ziyaret etti.