İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2015

MACARİSTAN CUMHURBAŞKANI ADER TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader 12-13 Mart 2015 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Macar Cumhurbaşkanı Ader Ankara’daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Macaristan Cumhurbaşkanı Ader’in Türkiye ziyaretinin en önemli sonucu, Türkiye ile Macaristan arasında imzalanan Dostluk ve İşbirliği Anlaşması oldu.

Cumhurbaşkanlarının görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında tarihî ve kültürel bağların yanı sıra başta inşaat ve enerji alanında olmak üzere birçok ekonomik ve ticari ortaklığın olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, AB sürecinde Macaristan’ın her zaman Türkiye’ye destek olduğunu hatırlattı.

İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Anlaşması bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşmanın ilkinin kendisinin Başbakanlığı döneminde, ikincisinin ise Başbakan Davutoğlu ile gerçekleştirildiğini hatırlattı ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey çalışmalarının kararlılıkla sürdüğünü belirtti. Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye ve Macaristan arasında 2014’te yaklaşık 2 milyar dolar olan ticaret hacminin en kısa zamanda 5 milyar dolara ulaştırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Ader ise ortak basın toplantısında, Macaristan'ın Türkiye'nin AB üyelik sürecine her zaman destek verdiğini dile getirdi ve Macar Millî Günü’nün Türkiye'de Macar Günü ilan edilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ader ayrıca, Osmanlı Dönemi'nden kalan eserlerin korunması konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerini sözlerine ekledi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader daha sonra Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmelerin de ele alındığı kaydedildi.

Macar Cumhurbaşkanı Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında son olarak 13 Mart 2015 tarihinde İstanbul’da Macar Milli Günü Resepsiyonu'na katıldı. Resepsiyonda Ader’e AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır refakat etti. Ader yaptığı konuşmada 1848 yılında Türkiye'ye gelen Macarları kucakladığı için milleti adına teşekkürlerini sunduğunu kaydetti.