İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2015

İZLANDA, AB’YE ÜYELİK BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKTİ

2013 yılında AB’ye katılım müzakerelerini askıya alan İzlanda Hükümeti, 12 Mart 2015 tarihinde müzakereleri yürütmeye son verdiklerini AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’na resmen bildirdi. İzlanda Dışişleri Bakanı Gunnar Bragi Sveinsson tarafından konuya ilişkin yapılan resmi açıklamada, mevcut İzlanda Hükümeti’nin İzlanda’yı artık bir aday ülke olarak değerlendirmediğini ve AB’nin de bu yönde hareket etmesi yönündeki taleplerini ilettiklerini belirtti. Öte yandan, AB ile güçlü ilişkiler ve işbirliğinin taşıdığı önemin altını çizen Sveinsson, AB ile bağlarını kesmediklerini, aksine ilişkilerini daha da güçlendirmek istediklerini ifade etti.

Bilindiği üzere, 325 bin nüfusa sahip İzlanda, 2008 yılında küresel ekonomik ve mali krizden oldukça etkilenmiş ve bu süreçte üç İzlanda bankası iflas etmişti. Krizin etkileriyle birlikte ülkede AB’ye üye olma yönünde destek artmış, 2009 yılında müzakerelere başlanmıştı. Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyeliği nedeniyle birçok alanda AB ile uyum içinde olan İzlanda, AB üyelik müzakereleri başladıktan sonra hızlı bir ilerleme kaydetmişti.

EFTA ve Schengen Bölgesi üyesi olan ülkede 2013 yılında iktidara gelen AB karşıtı hükümet AB üyelik müzakerelerini askıya almış; ancak, kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle üyelik başvurusunun geri çekmemişti. Son dönemde yayımlanan ve AB’deki ekonomik krizin ülkedeki üyelik karşıtlarının sayısını artırdığını ortaya koyan kamuoyu yoklamaları sonucunda Hükümet, üyelik başvurusunu resmi olarak geri çekti.