İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2015

AB ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARI TOPLANDI

Adalet ve İçişleri Konseyi Toplantısı 12-13 Mart 2015 tarihlerinde Brüksel’de, Letonya İçişleri Bakanı Rihards Kozlovskis ve Letonya Adalet Bakanı Zintars Rasnacs başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda AB İçişleri Bakanları,  AB sınırlarının dışına seyahat eden AB vatandaşlarının kontrolüne yönelik Schengen Sistemindeki revizyona ilişkin çalışmaların hızlandırılması kararını aldı. Bu doğrultuda, Avrupa Komisyonu da Haziran ayına kadar Avrupa’da sınır kontrolünden sorumlu birimlere yönelik bir rehber oluşturacak. Öte yandan üye ülkelerin de bu geçiş döneminde, sınır kontrolüne yönelik yeterli teknik donanım ve kapasiteye sahip olduklarını tasdik etmeleri gerekecek.

AB İçişleri Bakanları, Schengen sınır kodunun geliştirilmesine yönelik olarak Konsey toplantısında gelişme sağlayamadı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, küçük bir değişikliğin, bütün AB vatandaşlarının sistematik kontrolüne katkı sağlayacağını kaydetti. İçişleri Bakanları toplantıda ayrıca, internet sitelerindeki hukuka aykırı içeriğin tespitinde Europol’ün görevlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Bu uygulamanın Temmuz 2015’te başlaması öngörülüyor.

Toplantının ikinci gününde AB Adalet Bakanlarının ana gündem maddesini ise veri güvenliği reformu oluşturdu. Bilindiği üzere, hâlihazırda geçerli olan Kişisel Verilerin Korunması Yönetmeliği yerine, daha kapsamlı bir tüzüğün hazırlık çalışmaları AB çapında uzun süredir devam ediyor. Konsey toplantısında, Ocak 2012’de hazırlanan tüzük taslağında yer alan iki önemli unsura ilişkin mutabakat sağlandı. İlk olarak tüzük taslağının, üçüncü ülkelerle karşılıklı veri akışında AB’nin denetimi tek elden yürütmesine ilişkin bölümü üzerinde anlaşmaya varıldı. AB çapında geçerli bir denetim mekanizmasının kurulmasıyla, bürokratik engellerin önüne geçilmesi, veri akışının hızlanması ve dijital ekonominin güçlendirilmesi hedefleniyor. Öte yanda tüzük taslağının kişisel verilerin korunmasına ve işlenmesine yönelik temel kavramları ve prensipleri içeren ikinci bölümü üzerinde de anlaşmaya varıldı. Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında, kişisel verilerin korunmasının AB’nin en çok üzerinde durduğu temel haklar arasında yer aldığı ve hazırlanmakta olan tüzüğün, yüksek seviyede koruma öngördüğü vurgulandı.