İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2015

Rusya AKKA’dan çekildi

Rusya 10 Mart 2015 tarihinde Avrupa’da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) Ortak Çalışma Grubu’ndan çekildiğini açıkladı. Bununla birlikte, Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahların Yayılmasını Önleme ve Silah Kontrolü Departmanı Başkanı Mihail Ulyanov, Rusya'nın yeni bir anlaşma için görüşmelere başlamaya hazır olduğunu açıkladı. Ulyanov açıklamasında ayrıca, Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin Avrupa'da siyasi ve askeri dengeleri etkilemeyeceğini vurguladı.

Bilindiği üzere, 1990 yılında aralarında Türkiye’nin bulunduğu 25 ülke tarafından Paris’te imzalanan AKKA, konvansiyonel silahların sınırlandırılmasını ve fazlalarının imha edilmesini öngörüyor. AKKA, Soğuk Savaş’ı sonlandıran ve Avrupa güvenliğinin sağlanmasında temel anlaşmalardan biri olarak kabul ediliyor. 

Rusya, kendisinin anlaşmayı parlamentosunda onaylamasına karşın, Batılı ülkelerin hem kendi meclislerinde AKKA’yı onaylamamış olmaları hem de NATO'nun genişlemesi gibi farklı gerekçelerle Rusya sınırında askeri varlıklarını arttırmayı sürdürmeleri sebebiyle, konvansiyonel silah pazarlıklarından çekilmesinde asıl sorumluluğun Batılı ülkelerde olduğunu iddia ediyor.