İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MART 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkileri gündemi oldukça yoğundu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır 20-21 Mart 2015 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirdiği Avrupa Komisyonu Üyeleri ile temaslarında, katılım müzakereleri başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı olarak ele alındı. Geçtiğimiz hafta ayrıca, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 76’ıncı Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantının gündeminde ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve diğer her türlü ayrımcılıkla mücadele, medya özgürlüğü  ile terörle mücadele konuları yer aldı. Toplantının son oturumunda ise, Türkiye-AB Gümrük Birliği, Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye ile AB’nin dış  politika alanında işbirliği konuları görüşüldü.

Geçtiğimiz hafta AP AFET Komitesi Başkanı Elmar Brok ve AP’nin Türkiye Raportörü Kati Piri ile beraberindeki heyet, Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ziyarette AFET temsilcileri,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır'ın yanı sıra TBMM’de grubu bulunan siyasi parti grupları ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinde önemli gelişmelerin yaşandığı diğer bir alan ise enerjiydi. Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 16 Mart 2015 tarihinde ortak bir taslak bildiri yayımlayarak Türkiye-AB Üst Düzey Enerji Diyaloğu’nu başlattıklarını duyurdu. Enerji alanında bir diğer önemli gelişme ise, Trans Avrupa Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) temel atma töreniydi. 17 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic’in katılımıyla Kars'ta düzenlenen temel atma töreniyle, TANAP’a başlanmış oldu.

Geçtiğimiz hafta AB gündemindeki önemli gelişme 19-20 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’ydi. Zirve’nin ana gündemini Enerji Birliği oluştururken, Rusya ve Ukrayna ile ilişkiler, Libya’daki son durum ve ekonomik konular ele alındı. Diğer yandan, 16 Mart 2015 tarihinde, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Başkanlığında toplanan AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nin gündeminde ise, AB’nin Afrika ülkeleri ile ilişkileri, Libya’daki durum, IŞİD’in ortaya koyduğu tehdide karşı bölgesel bir stratejinin geliştirilmesi başta olmak üzere birçok dış politika konusu yer aldı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz.