İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MART 2015

KPK TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KPK’nın 76’ıncı Toplantısı Eşbaşkanlar, Afif Demirkıran ve Manolis Kefalogiannis Başkanlığında 19-20 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleşti. Toplantının gündeminde ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve diğer her türlü ayrımcılıkla mücadele, medya özgürlüğü  ile terörle mücadele konuları yer aldı. 20 Mart 2015 tarihinde yapılan son oturumda ise Türkiye-AB Gümrük Birliği, Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye ile AB’nin dış politika alanında işbirliği konuları görüşüldü.

KPK toplantısının ilk oturumu TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın açılış konuşmaları ile başladı. TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye’nin 52 yıldır Avrupa ile ilişki içerisinde olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB üyeliğinin geçici bir heves olmayıp, iki tarafın da menfaatine bir talep ve süreç olduğuna işaret etti. Cemil Çiçek, 52 yıldır bir çaba sonucunda amacın gerçekleşmemesi durumunu ise “ya değerlendirmelerimiz eksik ya karşılıklı bilgi eksikliği var” ifadeleriyle değerlendirdi. AB Bakanı Volkan Bozkır ise, Türkiye ile AB’nin iki eşit ortak olduğunu ve kıtanın ortak geleceğini birlikte inşa edeceklerini belirterek, katılım sürecinin güçlenerek Türkiye-AB birlikteliğinin sürdürülebilir olmasının, Türkiye tarafından atılan somut adımlara ancak, AB tarafından da somut karşılıklar verilmesiyle olacağını ifade etti.

KPK Toplantısı’nda ayrıca AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi R. Engin Soysal, AB Dönem Başkanlığı adına Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Atis Sjanits, Avrupa Komisyonu Strateji ve Türkiye Direktörü Simon Mordue, Türkiye-AB ilişkileri ve müzakere sürecinde mevcut duruma ilişkin görüşlerini KPK üyeleriyle paylaştı.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Demirkıran, Türkiye için AB üyeliğinin stratejik bir hedef olduğunu aktararak, tam üyelik hedefinde kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiklerini kaydetti. AB tarafı Eşbaşkanı Manolis Kefalogiannis ise konuşmasında AB ile Türkiye arasında göç, yabancı düşmanlığı gibi konuların görüşüldüğünü ifade etti.