İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MART 2015

AP DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ`NDEN TÜRKİYE`YE ÜST DÜZEY ZİYARET

AP AFET Başkanı Elmar Brok ve AP’nin Türkiye Raportörü Kati Piri ile beraberindeki heyet, 16-18 Mart 2015 tarihlerinde Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ziyarette AFET temsilcileri,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır'ın yanı sıra mecliste bulunan siyasi parti grupları ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi.

16 Mart 2015 tarihinde AFET temsilcileri ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Meclis Başkanı Çiçek, Türk kamuoyunda oluşan AB algısının, Türkiye’nin oyalandığı yönünde olduğunu ifade etti. Çiçek ayrıca, müzakerelerde ilerleme sağlanabilmesi için 23 ve 24 numaralı fasılların bir an önce açılması gerektiğini belirtti.

AFET Başkanı Elmar Brok Ankara ziyaretinin, AP'nin Türkiye’ye verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yapılan görüşmelerde Gümrük Birliği'nin ekonomik açıdan bir başarı hikâyesi olarak değerlendirildiği, AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı STA’ların Türkiye'yi olumsuz etkilemeyecek nitelikte olması gerektiği vurgulandı. Ortak çıkarların, Türkiye-AB kamuoylarında daha iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Brok, Kıbrıs meselesi gibi engellerin farkında olduklarını ve müzakere sürecinde yeni fasılların açılması yönünde çalıştıklarını ifade etti.

AFET heyeti ayrıca 17 Mart 2015 tarihinde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ile Türkiye-AB müzakerelerinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda, AFET temsilcilerinin, çözüm süreci ve Suriyeli mültecilere ilişkin Türkiye’nin tutumunu olumlu karşıladıkları ve Türkiye’de demokratikleşmeye ilişkin sorular yönelttikleri kaydedildi. Başbakan Davutoğlu, AFET temsilcilerinin Kıbrıs konusundaki sözleri üzerine, bugünkü durumun Annan Planı’nın geçmişte GKRY tarafından kabul edilmemesinden kaynaklandığını söyledi.

AFET Başkanı Brok ve beraberindeki heyetin 18 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede ise, Orta Doğu’da yaşanan güvenlik sorunu, dış ilişkilerde diyaloğun önemi ve AB-Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi konuları ele alındı. Görüşmede ayrıca, Türkiye ve AB arasında enerji alanında işbirliğine gidilmesi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı STA’ların Türk ekonomisine etkileri masaya yatırıldı. Görüşülen diğer konular arasında Geri Kabul Anlaşması ve Türkiye-AB Vize Serbestliği Diyaloğu ile katılım müzakereleri yer aldı.