İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2015

AB BAKANI BOZKIR’IN İTALYA ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 25-27 Mart 2015 tarihlerinde İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Bozkır, Roma’daki temasları kapsamında, Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Dışişleri Bakan Yardımcısı Lapo Pistelli ve Başbakanlık nezdinde AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Sandro Gozi ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamada bulunan Bakan Bozkır, Türkiye'nin AB üyelik sürecini değerlendirdiklerini kaydetti. Önümüzdeki dönemde atılması gereken adımları ele aldıklarını belirten Bakan Bozkır, İtalya’ya AB üyelik sürecine desteğinden dolayı müteşekkir olduğunu ifade etti. İtalya Dışişleri Bakanı ile Suriye, Irak ve Libya’daki durumu ele aldıklarını ve Kıbrıs meselesini ayrıntılı olarak görüştüklerini kaydeden Bozkır, yasadışı göçün önlenmesi ve DEAŞ terör örgütüne karşı alınması gereken önlemleri değerlendirdiklerini belirtti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Bakanı Bozkır, AP Genel Kurulu’nda 15 Nisan’da görüşülecek 1915 olaylarına ilişkin tasarı ile ilgili olarak, "Tarihçi olmayan kişilerin, siyasi kişilerin parlamentolarda oturup, belli bir rüzgârın esmesiyle kararlar alıp, bunu olduğundan farklı bir şekilde nitelendirmelerini doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu. AP’den çıkacak kararın, bu sorunun daha yıllarca sürmesine dayanak oluşturacak bir karar olmamasını dilediğini ve söz konusu tartışmada aklın galip geleceğine olan inancını dile getiren Bozkır, bunun aksi bir durumda AP kararının bir kâğıt parçası olmaktan ileri gitmeyeceğini ve bir etkisi olmayacağını belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede ağırlıklı olarak Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin ele alındığı ve Bakan Gentiloni’nin İtalya’nın Türkiye’nin üyeliğine desteğini yinelediği belirtildi. Açıklamada, iki bakanın Türkiye-İtalya ikili ilişkilerinin olumlu seyrini ve İtalya’nın Türkiye’nin en önemli 4’üncü ticaret ortağı konumunu koruduğunu teyit ettikleri belirtildi. Gentiloni’nin Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği açıklamada, Libya, Suriye ve Irak’taki durum ile göç gibi uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

AB Bakanı Bozkır, İtalya ziyareti kapsamında, İtalya Parlamentosu’ndaki Temsilciler Meclisi AB Politikaları Komisyonu’na ve Senato AB Politikaları Komisyonu’na hitap etti. İtalya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından İtalya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (Istituto Affari Internazionali-IAI) düzenlenen “Türkiye Avrupa’da: Zorluklar ve Fırsatlar” konulu seminerde bir konuşma gerçekleştiren AB Bakanı Bozkır, konuşmasında Türkiye’nin katılım müzakerelerindeki güncel gelişmelere değindi. Kıbrıs meselesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan AB Bakanı Bozkır, Türkiye’nin Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda çok istekli olduğunu belirterek, Kıbrıs meselesini çözmenin Suriye meselesi ve Ukrayna krizini çözmekten daha kolay olduğunu kaydetti.