İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2015

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELİK’İN CENEVRE ZİYARETİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 23 Mart 2015 tarihinde Cenevre’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Çelik, ziyaret kapsamında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla ve Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığını  temsilen ILO Yönetim Kurulu Üst Düzey Toplantısı'na katıldı. Toplantıda ILO Yönetim Kurulu üyelerine bir konuşma yapan Bakan Çelik, küresel mali krizden kurtulmaya çalışan ülke ekonomilerinin sosyal adaleti sağlamak için önemli adımlar atması gerektiğini ifade etti. Bakan Çelik, dünyanın en zengin 85 kişisine ait servetin, dünya nüfusunun yarısını oluşturan 3,5 milyar kişinin kazancına eşit olmasını, sosyal adaletsizliğin boyutlarını gösteren düşündürücü bir veri olarak niteledi. Ayrıca Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı’nda ele alınacak üç önemli başlığı belirlerken ilgili sosyal taraflarla, işçileri temsilen L-20 ve işverenleri temsilen B-20 ile istişare ettiklerini belirten Bakan Çelik, G-20'de söylemleri eyleme geçirmenin zamanı geldiğini vurguladı.

Bakan Çelik, toplantı sonrası, Türkiye tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanan 167 sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi ve 176 sayılı Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi katılım belgesini teslim etmek için ILO Genel Direktörü Guy Ryder ile bir araya geldi. Gerçekleşen görüşme sonrasında Türkiye'nin son dönemlerde iş sağlığı açısından önemli adımlar attığını belirten Çelik, müstakil bir iş sağlığı ve güvenliği yasasının oluşturulması ve yürürlüğe girmesinde, gerek ILO gerekse AB normlarının önemli bir gösterge olduğunu ifade etti.

İsviçre ziyareti sırasında, Cezayir Çalışma, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mohamed El-Ghazi ile bir araya gelen Bakan Çelik, iki ülke arasında iş güvenliği anlaşması imzalanması ve iki bakanlık arasında iş birliği yapılmasına yönelik konuların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.